Kolczyki do przekłuwania nosa

Mateusz Rąbalski
24.06.2022

Kolczyk w nosie to trend, który kojarzy się nam z egzotyką. Został zapoczątkowany wśród kobiet na bliskim wschodzie, a obecnie najbardziej dostrzegalny jest w kulturze indyjskiej. Jest to piękny, a zarazem oryginalny sposób zdobienia ciała. Zwłaszcza dzisiaj zyskuje ogromną popularność w przeróżnych formach. Piercing nosa to dobry sposób, by podkreślić swój indywidualny styl i wyróżnić się w ciekawy sposób. Co warto wiedzieć o piercingu nosa? Czy taki zabieg jest bezpieczny i bezbolesny?

Piercing nosa - co warto wiedzieć?

Na początek trzeba powiedzieć jedną rzecz - piercing nosa wykonujemy tylko w profesjonalnym salonie kosmetycznym! Pod żadnym pozorem nie robimy tego w domowych warunkach. Zabieg ten jest wykonywany jednorazowymi igłami, takimi samymi, jak wykonuje się zastrzyki lub wkłucia. Miejsce, gdzie będzie założony kolczyk, musi być wcześniej dokładnie zdezynfekowane. Otwór jest wykonywany w płatku nosa, przegrodzie lub skórze u nasady nosa. Co ważne, otwór, w którym będzie umieszczony kolczyk nie może być dotykany dłonią. Piercer używa do umieszczenia kolczyka tylko specjalnych szczypiec.

Drugą ważną kwestią jest to, jaki kolczyk do nosa wybrać. W przypadku pierwszego kolczyka ma to decydujące znaczenie. Aby zapewnić odpowiednie gojenie otworu, najlepiej wybrać kolczyk z materiału obojętnego dla organizmu. Popularnym i wyjątkowo bezpiecznym metalem używanym w piercingu jest tytan medyczny. Poleca się go na pierwszy kolczyk ze względu na krótszy okres gojenia się otworu oraz ograniczenie możliwości powikłań. Jest to też odpowiedni materiał do noszenia na co dzień, dla osób ze skórą wrażliwą na wszelkiego rodzaju alergie skórne. Tytan medyczny nie uczula i jest zupełnie bezpieczny dla skóry.

Jakie są rodzaje piercingu nosa?

Piercing nosa możemy podzielić na trzy rodzaje, ze względu na miejsce, w którym umieszczony jest kolczyk.

Nostril piercing

Popularny kolczyk w nosie z boku. Najczęściej wybierana forma piercingu nosa. Kolczyk jest umieszczony w płatku nosa. Znana jest też metoda high nostril gdzie kolczyk jest umieszczony, w górnej części płatka nosa i przechodzi również przez chrząstkę tuż pod kością nosową. Najczęściej stosuje się wtedy kolczyki typu sztanga, kółko, labreta lub banan.

Septum piercing

Jest to umieszczenie kolczyka w przegrodzie nosowej, najczęściej w jej dolnej części. Pozwala to nosić kolczyki typu podkowa i kółka.

Bridge piercing

Jest to piercing górnej części nosa, w linii między oczami. Kolczyk nie ingeruje w chrząstkę, a przechodzi tylko przez skórę. Najczęściej stosuje się wtedy kolczyki do nosa typu sztanga.

Czy piercing nosa jest bolesny?

Zależnie od poziomu wrażliwości na tego typu zabiegi, może pojawić się uczucie dyskomfortu. W zależności od miejsca umieszczenia kolczyka, zabieg ten jest mniej lub bardziej bolesny. Dużo też zależy od wprawy osoby, która będzie nam wykonywała zabieg. Najtrudniejsze są miejsca, gdzie kolczyk przechodzi przez chrząstkę przegrody nosowej. Stosunkowo najbardziej bezbolesne jest zakładanie kolczyka w płatku nosa.

Dyskomfort po zabiegu może się utrzymywać, ale jest on zazwyczaj delikatny i nie powinien nas niepokoić. Za to należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. W profesjonalnym salonie zostaniemy poinformowani, jak należy obchodzić się z kolczykiem, aby proces gojenia odbywał się bezboleśnie i jak uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim należy zapomnieć na pewien czas o wyjmowaniu kolczyka i dotykaniu twarzy brudnymi rękoma, oraz pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do codziennej dezynfekcji.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.