Lęk przed powrotem do rzeczywistości  - izolacja w czasie pandemii COVID-19

Maciej Piwowski
14.01.2022

Pandemia koronawirusa jest sytuacją, która pozostawia trwałe ślady w ludzkiej psychice. Jednym z nich jest lęk przed powrotem do rzeczywistości. Zakończona izolacja w czasie pandemii COVID-19 i związany z tym wydarzeniem powrót do nowej normalności pozornie powinien przynieść ulgę. Okazuje się jednak, że często on bywa kolejnym źródłem stresu. Na czym polega ten lęk i jak sobie z nim radzić?

Psychiczne skutki izolacji społecznej

Izolacja w czasie pandemii COVID-19 dotknęła wielu sfer ludzkiego funkcjonowania. Zmienił się tryb życia i pracy ze stacjonarnej na zdalną, nastąpiła widoczna recesja gospodarcza, w wraz z nią wiele osób straciło źródło dochodu. Nie obca jest także obawa o własne i zdrowie oraz życie najbliższych osób. To wszystko jest źródłem stresu i lęku o przyszłość. W lipcu 2020 roku przeprowadzono w USA badania, w których 53% dorosłych respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie o negatywny wpływ stresu i lęku na zdrowie psychiczne, których źródłem jest COVID-19. Największe problemy występują ze snem, odżywieniem, zwiększonym stosowaniem używek (alkohol) oraz nasilenie się wcześniej występujących problemów psychicznych. Najbardziej odczuły tę sytuację osoby, których dotyczyła pełna izolacja w czasie pandemii COVID-19 i tych, które restrykcyjnie przestrzegały wprowadzonych odgórnie zasad bezpieczeństwa.

Co to jest lęk postizolacyjny?

Koronawirus zmienił nasze życie. Social distancing i długotrwała izolacja społeczna stały się nagle rzeczywistością, do której trzeba się było przyzwyczaić. Zniesienie ograniczeń i powrót do normalności to kolejne wyzwanie. Ta nowa sytuacja ponownie stawia ludzi poza ich strefą komfortu. Lęk postizolacyjny dotyczy tzw. re-entry syndrome czyli syndromu ponownego wejścia. Stres wiąże się z koniecznością przystosowania się do nowych warunków. W tym przypadku jest to ponowne przyzwyczajenie się do tego, co kiedyś było znane.

Jak sobie radzić z lękiem przed nową normalnością?

Im dłużej trwała izolacja w czasie pandemii COVID-19, tym wyjście z niej jest tym trudniejsze. Pojawia się lęk przed kontaktami społecznymi, warunkami pracy w rygorze sanitarnym i wciąż istniejącym zagrożeniem zdrowia i życia. Pandemia przecież jeszcze się nie skończyła. Jak sobie radzić z tą sytuacją? Specjaliści polecają metody dla sytuacji pandemii i te, które bezpośrednio są z nią związane oraz sposoby niespecyficzne, ogólne i niezależne od pandemii będącej źródłem lęku.

1. Niespecyficzne metody walki z lękiem:

- dbałość o ogólny stan zdrowia i samopoczucie: wysypianie się, zdrowa dieta, wypoczynek oraz aktywność fizyczna;
- podtrzymanie kontaktów społecznych nawet poprzez rozmowy telefoniczne;
- suplementacja adaptogenami np. ashwagandha, melatonina, melisa.

2. Specyficzne metody zmniejszania lęku postizolacyjnego:

- zmniejszenie i selekcja źródeł informacji o pandemii;
- skupianie się na pozytywnych doniesieniach ze świata nauki;
- terapia ekspozycyjna, czyli wystawienie się na źródło lęku małymi krokami np. stopniowe coraz dłuższe przebywanie poza domem, spotykanie się z większą ilością osób, z którymi osoba cierpiąca na lęk będzie się widywać;
- wsparcie społeczne w osobie, która również zmaga się z lękiem postizolacyjnym;
- skorzystanie z profesjonalnej pomocy np. w postaci zdalnej terapii psychologicznej dla osób, które zmagają się z konsekwencjami pandemii w Harmonia LUX MED - https://harmonia.luxmed.pl/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie