Mech chrobotek - jak go wykorzystać w dekoracji wnętrz?

Maciej Piwowski
16.05.2022

Mech we wnętrzach zyskuje na popularności w ostatnich latach. Z jego pomocą można nadać każdemu pomieszczeniu niebywałego charakteru. To idealne rozwiązanie w stylu eko dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swój wzrok, zminimalizować stres i zrelaksować się podczas spoglądania na zielone ściany czy elementy dekoracyjne z wykorzystaniem mchu.

Niezależnie od stylu urządzenia mieszkania niecodzienny klimat w każdym wnętrzu można uzyskać, stosując obrazy, lampy, meble oraz inne dekoracje z mchu. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie strefy w pomieszczeniu za pomocą oryginalnej ściany z mchu chrobotka. Co ciekawe, mech chrobotek warto wykorzystać sypialni, salonie, kuchni, łazience, domowym biurze, pokoju gościnnym czy przedpokoju. W połączeniu z innymi elementami dekoracyjnymi odpowiednio oraz dobranym roślinami zapewni przyciągającą wzrok i nietuzinkową dekorację pomieszczenia.

Żywy mech we wnętrzach

Żywy mech nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia czy nawozów. Wymaga jedynie naturalnego światła i od czasu do czasu spryskania wodą, jeśli powietrze jest bardzo suche. Prostym wskaźnikiem spadku naturalnej wilgoci w mchu jest jego żółty kolor i suche końcówki. Nie boi się zmian temperatury i przeciągów.

Mech stabilizowany – innowacja w stylu ekologicznym

Mech stabilizowany to taki, którego rozwój zostaje zatrzymany w najlepszym momencie jego rozwoju za pomocą środków chemicznych. Dzięki temu mech nie rośnie i stanowi trwałą dekorację wnętrz. Stabilizacja mchu to proces podobny do zamrażania, wszystkie właściwości rośliny są zachowane. Pielęgnacja stabilizowanego mchu polega na usuwaniu z niego kurzu od czasu do czasu.

Mech chrobotek – zastosowanie we wnętrzach

Nie ma ograniczeń dotyczących stosowania stabilizowanego mchu podczas aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdza się do dekorowania ścian, podkreślania poszczególnych części pomieszczeń lub wydzielania w nich specjalnych stref. Najczęściej wykorzystywany jest do stworzenia wygodnej, przytulnej atmosfery, zachęcającej do relaksu. Projektanci chętnie stosują go do stylizacji niektórych mebli lub tworzenia obrazów, kompozycji czy napisów z mchu.

Mech chrobotek jako element dekoracji kuchni

Wnętrze każdej kuchni można ozdobić mchem na wiele różnych sposobów. Dekoracje z mchu chrobotka uczynią ją wygodniejszą i dodadzą charakteru, całość podkreślona sztucznym oświetleniem wprowadzi element harmonii i natury do tego wnętrza. Oryginalnym pomysłem jest wydzielenie przestrzeni roboczej w kuchni czy jadalni za pomocą ściany z mchu. Równie pięknie prezentować się będzie dekoracja z mchu Drzewko Szczęścia powieszona na lodówce lub na kuchennej ścianie.

Dekoracje z mchu w salonie

Przestronny pokój dzienny do wypoczynku i spotkań z gośćmi to kolejna przestronna przestrzeń, którą warto ozdobić niezwykłym i wprowadzającym odrobinę natury do domu mchem. Intrygującym rozwiązaniem jest ściana z mchu chrobotka za telewizorem lub za sofą w salonie. Innym rozwiązaniem jest powieszenie obrazu z mchu nad kominkiem w salonie lub w pobliżu stołu i jadalni. Tajemniczą i przyciągająca wzrok ozdobą będzie wypełnienie przeszklonego stolika kawowego mchem chrobotkiem oraz udekorowanie go kilkoma gałęziami i kamieniami. Taką estetyczną dekorację można zrobić samodzielnie. Napisy z mchu chrobotka to kolejny oryginalny pomysł, by wprowadzić wyjątkowy klimat do każdego pomieszczenia. Innym rozwiązaniem są ramki na zdjęcia dekorowane mchem i oplątwami.

Mech chrobotek jako element dekoracji sypialni

Ciekawą dekoracją sypialni może być wykonanie zagłówka z mchu chrobotka nad łóżkiem. W połączeniu z intrygującym oświetleniem całość zyska głębię, przestrzeń i tajemniczość, a dodatkowo zapewni odprężające miejsce do relaksu i nocnego wypoczynku. Do sypialni świetnie sprawdzą się różnorodne dekoracje z mchu, które można powiesić na ścianie, czy przeszklone stoliki nocne, z których wnętrza zachwyca elegancki i zachwycający zielenią mech.

Dekoracje z mchu w łazience

Zieleń w łazience jest niezbędna. Warto pamiętać, że stabilizowany mech powinien znajdować się jak najdalej od prysznica, aby skraplająca się z niego woda nie dotykała mchu. Istnieje jednak mnóstwo sposobów na wprowadzenie odrobiny elegancji, luksusu i świata natury do łazienki, które podkreślą niezwykły charakter tego wnętrza. Na przykład ścianę z mchu w łazience można zlokalizować po przeciwnej stronie prysznica. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie kilku obrazów z mchu na pustej ścianie łazienkowej, co podkreśli estetykę mebli czy oryginalność projektu łazienki.

Dekoracje z mchu chrobotka

Dekoracje z mchu chrobotka można stworzyć także w szklanych naczyniach i ustawić je na kominku w salonie, stoliku kawowym i stole w jadalni. Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie ich z kwitnącymi roślinami, białym kamieniami czy kawałkami drewna. Popularnym trickiem stosowanym przez znanych projektantów wnętrz jest używanie kul z mchu do dekoracji okien. Jak widać z powyższych przykładów, istnieje mnóstwo pomysłów na zastosowanie mchu we wnętrzach. Co ciekawe, idealnie wpasuje się on w klimat mieszkań i domów niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone.

Renata Zielezińska

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie