Najciekawsze sporty do uprawiania latem? 5 pomysłów na wyjątkowe wrażenia

Krzysztof Jagielski
29.07.2021

W sezonie letnim pogoda pozwala na uprawianie wielu fascynujących sportów, które zapewniają niezapomniane wrażenia. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, z których można skorzystać w okresie wakacji.

Nurkowanie

Nurkować można zarówno na zatrzymanym oddechu, jak i przy użyciu butli ze sprężonym powietrzem. Sport ten umożliwia podziwianie ekscytującego podwodnego świata. Aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem, należy zaopatrzyć się w nurkowe ABC, czyli maskę, fajkę oraz płetwy. Maska pozwoli widzieć pod wodą ostro i wyraźnie obiekty, które dzięki zjawisku refakcji mogą być obserwowane w przybliżeniu oraz powiększeniu. Płetwy do nurkowania pełnią funkcję dodatkowej siły napędowej i najczęściej są wykonane z gumy lub plastiku. Fajka umożliwia natomiast oddychanie pod wodą – składa się z ustnika, rurki, zaworu zwrotnego oraz zapinki.

Stand up padle (SUP)

Jest to rodzaj sportu wodnego, który polega na pływaniu na wodzie w pozycji stojącej na desce napędzanej przy użyciu wiosła. Aktywność tę można podejmować w każdych warunkach pogodowych oraz na różnych akwenach – rzece, jeziorze, morzu czy stawie. Osobom rozpoczynającym przygodę z tym sportem zaleca się zacząć od spokojnych wód bez fal i rwącego nurtu, czyli stawów lub jezior.

Deska SUP dla początkujących powinna być dobrana względem wzrostu oraz ciężaru ciała użytkownika. Pierwsze przygody z Stand up padle (SUP) warto rozpocząć od pompowanej deski typu All-round. Jest ona najbardziej uniwersalna i najbezpieczniejsza w sytuacji upadnięcia na nią. Pływanie na desce SUP nie jest niczym trudnym – już po kilku dniach treningu można dojść do znacznie większej wprawy.

Paralotniarstwo

Jest to sport lotniczy polegający na lataniu przy użyciu paralotni. Można dzięki temu obserwować z dużej wysokości miasta i wsie. Istnieją paralotnie wyposażone w silnik oraz bez dodatkowego napędu. Można nimi bezpiecznie startować pod wiatr oraz w warunkach bezwietrznej pogody. Wskazane jest również korzystanie z kasku oraz spadochronu zapasowego. W Polsce znajduje się kilkanaście szkół latania paralotnią, gdzie można skorzystać z lekcji udzielanych przez certyfikowanego instruktora.

Sterowanie paralotnią polega na korzystaniu z dwóch utrzymywanych w dłoniach linek, które są przymocowane do krawędzi spływu skrzydła. Na skutek wzrostu oporu powietrza możliwe staje się skręcanie paralotnią w wybranym kierunku. Można również nią sterować poprzez odpowiedni balans ciałem. Paralotniarstwo jest znacznie bezpieczniejszym sportem, niż się powszechnie uważa, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad.

Kolarstwo górskie

Sportem letnim zapewniającym wiele emocjonujących wrażeń jest także kolarstwo górskie MTB. Obecnie zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach można wystartować w zawodach, aby zmierzyć się z innymi amatorami tej dyscypliny. Jazda bywa niebezpieczna, gdyż przebiega po górskich ścieżkach, które często są kamieniste, strome, wąskie i porastają wystającymi z ziemi korzeniami. Uprawianie tego sportu wymaga dobrej kondycji, siły, wytrzymałości oraz równowagi.

Bossaball

Na sam koniec zostawiliśmy pomysł na jeden z najbardziej zwariowanych sportów. Bossaball to gra zespołowa będąca połączeniem kilku dyscyplin – siatkówki, piłki nożnej oraz akrobatyki. Mecze są rozgrywane najczęściej nie plażach, a placem gry jest dmuchane boisko z trampolinami z dwiema połowami rozdzielonymi siatką.

Zasady gry są podobne do tradycyjnej siatkówki – set jest rozgrywany do 25 punktów i można odbijać piłkę dowolną częścią ciała. Różnica polega na tym, że drużyna może odbić piłkę aż 8 razy i dopuszczalne jest jej podwójne dotknięcie przez gracza z wyjątkiem ramion i dłoni. Dzięki trampolinie można odbić się wysoko bez względu na swój wzrost, a lądowanie na dmuchanym materacu jest miękkie i nie naraża na urazy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.