Łagodne zmiany w obrębie macicy oraz jajników, można usuwać ambulatoryjne, bez konieczności pobytu w szpitalu. Zmiany w okolicy narządów rodnych mogą być bezobjawowe lub wiązać się z takimi dolegliwościami, jak ból, pieczenie, i dyskomfort. Zabiegi ginekologiczne wykonywane są w celach diagnostycznych, terapeutycznych oraz przeciwdziałają rozwojowi nowotworów. Do najczęstszych zabiegów ginekologicznych zalicza się usunięcie polipa szyjki macicy, marsupializację torbieli Bartholina, czy usuwanie kłykcin kończystych.
Polipy szyjki macicy powstają w wyniku rozrostu śluzówki wyścielającej jamę i kanał szyjki macicy. Polipy mogą mieć formę uszypułowaną, tzn. posiadać szyjkę i wystawać do światła kanału szyjki macicy. Mogą również ściśle przylegać do tkanek, z których się rozwinęły. Są to zmiany łagodne, niedające bolesnych objawów, które są odkrywane podczas badań kontrolnych. W niektórych przypadka może dojść jednak do mutacji komórek i rozwoju nowotworu złośliwego. Polipy szyjki macicy występują u kobiet w wieku od 30 do 50 lat. W niektórych przypadkach większe zmiany mogą odpowiadać za pojawiające się plamienia, czy nieregularne miesiączki.
Usunięcie polipa z macicy to zabieg bezbolesny i trwa krótko wykonywany w Dolnośląskim Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny we Wrocławiu. Do zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, przy większych zmianach zaś, krótkotrwała sedacja.
Gruczoł Bartholina, czyli gruczoł przedsionkowy większy usytuowany jest w wargach sromowych większych. Jego zadaniem jest produkcja wydzieliny nawilżającej pochwę, ułatwiającą penetrację podczas stosunku. Wydzielina wyprowadzana jest z gruczołu przez cieniutkie przewody znajdujące się na ściankach bocznych pochwy. Torbiel Bartholina powstaje w wyniku zatkania się kanalika i gromadzenia wydzieliny, co z czasem może prowadzić do stanu zapalnego, a także pojawienia się ropy. Sama torbiel nie daje bolesnych objawów i z czasem może dojść do samoistnego udrożnienia kanalika. Jeśli jednak w wyniku zakażenia bakteryjnego dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, pojawiają się dodatkowo takie zaburzenia jak:
Torbiel pojawia się zazwyczaj u kobiet w wieku 20 -30 lat, aktywnych seksualnie. Zabieg marsupializacji torbieli wykonywany jest w sedacji, czyli krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.
Kłykciny kończyste to kalafiorowate zmiany lub brodawki pojawiające się najczęściej w okolicach narządów rodnych w wyniku zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirusy HPV to duża rodzina, obejmująca około 150 typów. Najczęściej przenoszone są drogą płciową i szacuje się, że nawet 80% osób aktywnych seksualnie miała z nimi kontakt. Jednak do zarażenia może dojść również podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera, na basenie, czy salonie tatuażu. Większość wirusów jest dość łagodna, jednak kilkanaście typów jest wysokoonkogenna i są główną przyczyną nowotworów szyjki macicy. Metod usuwanie kłykcin kończystych jest kilka i mogą mieć one charakter zachowawczy lub zabiegowy. W tym drugim przypadku stosowane są takie metody jak:
Każdy zabieg ginekologiczny musi być poprzedzony konsultacją z lekarzem specjalistą oraz dokładną diagnostyką w celu potwierdzenia decyzji.
Omówione zabiegi są przeprowadzane ambulatoryjnie i nie wymagają hospitalizacji. By zadbać o komfort pacjentki, stosowane jest znieczulenie miejscowe, lub krótkotrwała sedacja.
Po zabiegu, na czas gojenia się ran zaleca się unikanie wizyt w saunie na basenie, a także zaniechanie kontaktów seksualnych do czasu całkowitego zagojenia się rany. Ma to na celu chronienie gojących się ran, by nie doszło do wtórnego zakażenia.
Artykuł partnera