Naucz swoje dziecko samodzielności

Maciej Piwowski
09.09.2022

Do samodzielności dążymy niemalże od swoich narodzin. Proces uczenia się samodzielności widzimy już u kilkumiesięcznych niemowląt, które najpierw próbują się przewrócić na bok, potem same wstać, żeby na samym końcu samemu stawiać pierwsze kroki. Takie kroki nauczenia samodzielności można zaobserwować u dziecka w dalszych etapach swojego życia, jednak na innych płaszczyznach.

Największym wyzwaniem dla rodziców, którzy próbują wychować samodzielnie dziecko jest to, aby stworzyli bezpiecznej przestrzeni do nauki samodzielności. Każdy rodzic musi pamiętać, że krzycząc do dziecka uważaj, nie rób, spadniesz, wylejesz; zabija w ten sposób chęć poznawania świata przez małego człowieka.

Rodzic ma obowiązek nauczyć dziecko, że rozlanie wody nie jest porażką, a jedynie drogą do osiągnięcia celu. Bez porażek nikt nie osiąga sukcesu. Jeżeli dwulatkowi zabierzemy chęć poznawania świata, zabierzemy mu możliwość ponoszenia własnych porażek; to nie oczekujmy, że jeżeli zapragniemy wyjechać na ferie i zapisać dziecko szkoły narciarskiej dla dzieci to nasze dziecko, będzie czuło się zagubione. 

Co buduje pewność siebie u dziecka?

# wydzielanie zadań dziecku adekwatnych do jego wieku, np. dwu-trzylatkowi można powierzyć obowiązek samodzielnego ubierania 

# wspólne zdanie z partnerem, które dotyczą dzieci

# liczmy się z emocjami dzieci, zadawajmy dużo pytań, dlaczego płakałeś, czy coś ciebie wystraszyło? 

# nie porównujmy do innych dzieci, ani nie mówmy dziecku: Ja w twoim wieku to wiązałam sama buty.... 

Jeżeli chcemy w domu mieć dziecko, które zna swoją wartość, szanujmy jego uczucia i emocje. Nie każde dziecko w wieku pięciu lat jest gotowe same zostać we wspomnianym wcześniej szkole nauki jazdy na nartach. Jednak rozmawiając z naszym pięciolatkiem o emocjach, dając mu szansę na stanie się odważnym, możemy zaobserwować szybką zmianę u naszej pociechy. Musimy jednak pamiętać, żeby dziecko współpracowało z nami i otoczeniem i stało się samodzielne musi czuć komfort i mieć możliwość wyrażania swoich emocji. 

Jak możemy sprawdzić czy nasze dziecko staje się samodzielne?

 # umie zadbać o porządek w swoim otoczeniu, wie, że zabawki należy posprzątać po skończonej zabawie, kubek po wodzie odnieść do kuchni.

# umie panować nad emocjami, nie trzyma w sobie negatywnych emocji, tylko potrafi o nich mówić, zawczasu, zanim zanim znajdujemy się pod ścianą. 

# umie określić co go interesuje i chciałoby rozwijać swoje pasje. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie