Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty z niemowlakiem

Marek Szydełko
17.04.2023

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo pod każdym względem, nie tylko psychicznym, ale także fizycznym. Pomocna w tym przypadku może okazać się wizyta u fizjoterapeuty pracującego na co dzień z dziećmi. W tym momencie pojawia się również pytanie, w jakim celu, skoro dziecko ma opiekę pediatry, czy też ortopedy?

Fizjoterapeuta, który ma specjalizację w kierunku pracy z najmłodszymi pacjentami, inaczej ocenia maluchy, niż wspomniani wcześniej lekarze specjaliści. Przede wszystkim fizjoterapeuta bierze pod uwagę, jak dziecko rozwija się pod kątem psychoruchowym, a także zbiera informacje na temat rytmu dobowego niemowlaka, pór karmienia i zachowań, jakie przejawia mały pacjent. Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u fizjoterapeuty z dzieckiem? 

Kiedy jest najlepszy moment na wizytę u fizjoterapeuty z dzieckiem?

Idealnym okresem, w którym warto zaplanować wizytę u fizjoterapeuty jest jeszcze przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia malucha. Szybkie rozpoznanie zaburzeń pozwala na dużo skuteczniejszą terapię. Jeśli istnieją wskazania terapię można prowadzić od urodzenia. Specjalista może pomóc dziecku w sytuacjach, które wydają się nawet bardzo nieoczywiste, np. w trakcie kolek, czy też w przypadku trudności z jedzeniem.

Jeśli dziecko urodziło się przez poród zabiegowy albo przez cesarskie cięcie warto również rozważyć wizytę i fizjoterapeuty. Często można zaobserwować odchylenia w rozwoju ruchowym u maluchów z ciąż mnogich albo powikłanych. Kiedy dziecko rodzi się duże, a poród się wydłuża lub kiedy maluch jest wstawiony nieprawidłowo w kanał rodny matki, mogą wystąpić urazy okołoporodowe, należy koniecznie udać się na konsultację ze specjalistą od fizjoterapii. 

Do specjalisty warto wybrać się, gdy zauważy się u dziecka:

  • kolki, 
  • trudności z zasypianiem, karmieniem,
  • brak koordynacji w zakresie ssania-połykania i jednocześnie oddychania,
  • ciągłe zaciskanie jednej lub obu rączek,
  • odginanie głowy albo całego ciała do tyłu,
  • trzymanie stale głowy na jednej stronie,
  • zniekształcenie głowy,
  • trudności z trzymaniem główki w pozycji na brzuchu albo z podporem,
  • brak zainteresowania otoczeniem.

Dzięki wizycie w gabinecie fizjoterapeutycznym można w odpowiednim czasie wdrożyć ćwiczenia i zalecenia, które pozwolą na zatrzymanie i odwrócenie nieprawidłowości w rozwoju malucha. Należy mieć na uwadze, że zaniedbanie problemów w okresie niemowlęcym często skutkuje w przyszłości wadami postawy, jak płaskostopie czy skolioza. 

Czy każdy niemowlak powinien odwiedzić fizjoterapeutę?

Fizjoterapeuta dziecięcy jest osobą, która dysponuje odpowiednimi sprzętami i meblami do leczenia najmłodszych pacjentów, jak np. stoliki do badań niemowląt. Przede wszystkim jednak ma odpowiednią wiedzę i zdolności manualne, co pozwala mu holistycznie podchodzić do małych pacjentów. To wszystko daje podstawy do tego, aby uważać, że każde dziecko powinno przynajmniej raz odwiedzić fizjoterapeutę. 

Niwelowanie złych nawyków pielęgnacyjnych u rodziców oraz opiekunów, a także wsparcie w prawidłowym rozwoju i zmiana złych wzorców ruchu, to najważniejsze zadania specjalisty z gabinetu fizjoterapeutycznego. Dzięki temu rodzice zyskują pewność, że taka wizyta jest inwestycją we właściwą postawę dziecka w przyszłości i brak problemów z koordynacją ruchową. Fizjoterapia od pierwszych dni po urodzeniu często przynosi w krótkim czasie wymierne efekty. Ma też duży wpływ na jakość rozwoju w późniejszym życiu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie