Branża opieki nad osobami starszymi w Niemczech przeżywa prawdziwy boom. Co roku zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych w tym kraju opiewa na setki tysięcy osób i stale rośnie. Wynika to z demografii i szybkiego starzenia się niemieckiego społeczeństwa, gdzie z roku na rok przybywa osób w zaawansowanym wieku. Wiele z nich, w wyniku urazów oraz chorób, staje się niesamodzielne i zależne od osób trzecich. Jeśli wsparcie nie może być udzielone przez rodzinę, to dobrym wyjściem jest zwrócenie się do agencji opiekunek do osób starszych, która zaoferuje pomoc opiekunki seniora. Z czym wiąże się taka praca?
Praca opiekunki w Niemczech jest bardzo popularna wśród Polaków i Polek, które przez ostatnie lata stały się w tym kraju wręcz synonimem dobrej opiekunki seniora. Co roku dziesiątki tysięcy polskich opiekunek wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Z reguły są to wyjazdy na sześć tygodni, po czym następuje zmiana ze zmienniczką, która z kolei jest zastępowana po kolejnych sześciu tygodniach przez swoją poprzedniczkę.
Tak więc można powiedzieć, że do opieki nad jednym seniorem potrzeba dwóch opiekunek, które opiekują się nim na zmianę w cyklach sześciotygodniowych. Opiekunka osoby starszej mieszka nieodpłatnie w domu seniora i ma tam zapewnione także wyżywienie. Dzięki temu większość pensji może iść na oszczędności lub zostać wysłane do kraju. Ile wynosi takie wynagrodzenie? W firmie Veritas Opieka przeciętne wynagrodzenie opiekunki seniora oscyluje w okolicach 1700 euro netto na miesiąc.
Jeśli chodzi o wymagania stawiane w pracy opiekunki w Niemczech, to nie są one jakoś szczególnie wielkie. Po pierwsze, opiekunka musi znać język niemiecki w takim stopniu aby bez większych problemów porozumieć się z seniorem, jego rodziną oraz osobami trzecimi. Nie wymaga się tu jakichkolwiek certyfikatów, czy zaświadczeń. Chodzi o komunikację.
Podobnie jest z doświadczeniem w opiece nad seniorem. Jest ono wymagane, ale nie musi być to koniecznie doświadczenie zdobyte podczas pracy w opiece zdrowia, czy domach opieki społecznej. Liczy się także sprawowanie opieki nad naszymi bliskimi, czy znajomymi np. rodzicami, dziadkami. Oczywiście przydatnymi umiejętnościami jest także gotowanie, sprzątanie, czy dbanie o ogród. Czasami rodzina daje opiekunce do dyspozycji auto, do którego obsługi wymagane jest oczywiście prawo jazdy kategorii B. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Veritas Group.
Artykuł partnera