Prostokątne czy okrągłe? Okulary modne w nadchodzącym sezonie

Krzysztof Jagielski
14.04.2023

Okulary to nie tylko narzędzie poprawiające wzrok, ale również stylowy dodatek, który może wyróżnić nasz wygląd i podkreślić indywidualny styl. Mamy tu na myśli zarówno okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne czy też pełniące typowo ozdobną funkcję okulary "zerówki". Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w modzie okularowej, a wraz z nimi wiele nowych kształtów i stylów. Poniżej przedstawiamy najmodniejsze kształty okularów w roku 2023.

1. Aviatory

2. Okrągłe okulary

3. Okulary typu cat-eye

4. Prostokątne okulary

Zarówno kupując okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, warto postawić na jakość. Przykładowo: modele kupione na bazarku czy nadmorskim deptaku nie ochronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Aviatory

Okulary typu aviator to klasyczny model, który nigdy nie wychodzi z mody. Są to okulary z dużymi, prostokątnymi szkłami i cienką, metalową oprawką. Najczęściej kojarzą się z męskimi okularami przeciwsłonecznymi, ale w ostatnich latach coraz więcej kobiet sięga po taki właśnie model.

Charakterystyczny kształt sprawia, że okulary aviatory doskonale pasują osobom o twarzach kwadratowych i prostokątnych. W przypadku twarzy okrągłych taki kształt oprawek może pomóc wizualnie wydłużyć twarz, zaś w przypadku buzi owalnej, nadać jej bardziej wyrazisty wygląd.

Okrągłe okulary

Okrągłe okulary to z reguły bardzo klasyczne modele, przypominające te noszone przez Johna Lennona. Mają łagodnie zarysowane szkła i subtelną oprawkę. W tym roku modne są modele w kolorze złotym lub srebrnym, a także modele z dodatkiem kolorowych szkieł.

Okrągłe okulary to popularny kształt, który doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób o twarzach o mocnym rysunku. Oprawki o okrągłym kształcie delikatnie zaokrąglają twarz i nadają jej bardziej miękki, subtelny wygląd. Świetnie sprawdzą się także przy proporcjonalnych rysach, z którymi znakomicie współgrają.

Okulary typu cat-eye

Okulary typu cat-eye to kształt, który nawiązuje do lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Są to okulary z charakterystycznymi, mocno zaznaczonymi kącikami, które nadają twarzy kobiecego i eleganckiego wyglądu. W tym roku modne są zarówno klasyczne modele w kolorze czarnym, jak i wersje z dodatkiem kolorów, np. czerwonym lub różowym.

Prostokątne okulary

Okulary typu square to model, który świetnie sprawdzi się na twarzach o mocnych rysach. Prostokątne szkła i kanciasta oprawka dodają twarzy ostrości i wyrazistości. W ostatnim czasie szczególnie modne są modele w minimalistycznym stylu, w kolorze czarnym lub biały.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie