Wzdęcia i kolki u dziecka - jak rozpoznać kolkę u niemowlaka, leczyć i zapobiegać?

Antoni Kwapisz
16.06.2021

Kolka występująca u niemowlaka to przykre doświadczenie nie tylko dla niego, ale także dla rodziców. Występuje dosyć często, pojawia się nagle i może trwać nawet kilka godzin. Jak rozpoznać kolkę? Jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Kolkę można rozpoznać przede wszystkim po tym, że dziecko jest niespokojne i mocno płacze, chociaż jego podstawowe potrzeby są już zaspokojone (maluszek jest nakarmiony, wyspany, ma suchą pieluszkę, nie dostarcza mu się zbyt duży bodźców). Warto zauważyć, że kolka zwiastowana jest przez dość charakterystyczny płacz. Rodzice wskazują, że płacz ten jest głośny, zaczyna się nagle, trwa nieprzerwanie nawet kilka godzin, a niemowlaka trudno uspokoić. 

Napad kolki najczęściej pojawia się wieczorem. Wówczas maluszek charakterystycznie podkurcza nóżki, napina brzuszek oraz pręży całe swoje ciałko. Co więcej, maluch jest rozdrażniony oraz czerwony na buzi. Atak ten nierzadko kończy się także gazami czy też zrobieniem kupki. Co istotne, kolka często ma podobne objawy, co skoki rozwojowe u niemowląt i w pierwszych latach życia. Dlatego dziecko warto obserwować i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą. 

Jak leczyć kolkę?

Kolka nie jest stanem patologicznym, dlatego nie istnieje na nią lek. Niemniej w aptekach można nabyć krople, które zmniejszą jej nasilenie, łagodząc wzdęcia oraz rozluźniając jelita. Dostępne są różne preparaty na wzdęcia, kolki i zaparcia na wapteka.pl, przy czym należy pamiętać, aby zastosowanie każdego z nich skonsultować najpierw z lekarzem. Powinien on także wiedzieć o występowaniu kolki, ponieważ częste bóle brzuszka mogą wskazywać, że u maluszka występują inne choroby i trzeba będzie przeprowadzić dalszą diagnostykę. 

Niemowlakowi można pomóc także domowymi sposobami, np. poprzez wykonanie masażu brzuszka, odpowiednie ułożenie dziecka, podanie herbaty z kopru włoskiego, wyciszenie dziecka, przytulanie go do siebie czy zastosowanie ciepłej kąpieli lub położenie ciepłej pieluszki na brzuszek malucha. 

Jak zapobiegać kolce?

Istnieje kilka sposobów na ograniczenie ryzyka wystąpienia kolki u dziecka. Przede wszystkim ważna jest w tym zakresie dieta matki, która powinna wykluczyć produkty wzdymające czy alergizujące. Pomocne może być także picie przez matkę herbaty z kopru włoskiego, rumianku czy mięty. Ważna jest również odpowiednia technika karmienia, używanie odpowiednich smoczków do butelki, zadbanie, by niemowlakowi odbiło się po karmieniu czy częste kładzenie malucha na brzuszku. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie