Jak dobrać krem z filtrem do fototypu skóry?

Mariusz Siwko
16.08.2021

Krem z filtrem jest absolutnie obowiązkowym kosmetykiem w sezonie letnim. Powinnyśmy stosować go nie tylko przed wyjściem na plażę, ale też w mieście, gdzie także może panować silne promieniowanie słoneczne. Podstawowym celem używania kremu z filtrem jest ochrona skóry przed szkodliwym UV, które jest jednym z czynników ryzyka nowotworu. Czy jednak wiesz, jak prawidłowo dobrać krem do swojego fototypu skóry? Jeśli nie, to konkretne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Fototyp I

Jest to najjaśniejszy typ karnacji, często z piegami i bardzo jasnymi blond włosami lub rudą czupryną. Taka skóra jest niezwykle wrażliwa na bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym, dlatego musisz ją chronić przy użyciu kremu z filtrem SPF 50+.

Fototyp II

Nieco ciemniejsza, ale wciąż jasna karnacja, najczęściej występująca w polskim społeczeństwie. Zwykle bez piegów, za to z blond włosami (również ciemniejszymi). Taka skóra lepiej znosi kontakt z promieniowaniem słonecznym, natomiast nadal jest mocno narażona na poparzenia. Jednocześnie dość ładnie się opala. Zalecamy stosowanie kremu z filtrem SPF 50 lub SPF 30.

Fototyp III

Taka karnacja jest już uznawana za ciemną. Nie ma tutaj piegów, włosy są najczęściej brązowe lub ciemnoblond. Skóra fototypu III bardzo łatwo się opala, również na oliwkowo, natomiast wymaga zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zalecane jest używanie kremu SPF 15 lub SPF 30, jeśli nie zależy Ci na szybkim wypracowaniu efektownej opalenizny.

Fototyp IV

Najciemniejszy typ karnacji u ludzi rasy białej. Nie ma piegów, włosy najczęściej są brązowe lub czarne. Skóra bardzo szybko łapie opaleniznę i jest dość odporna na działanie promieniowania słonecznego, dlatego osoby mające taką karnację rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Mimo to zalecamy, aby wybierając się na plażę nasmarować odsłonięte części ciała kremem z filtrem SPF 15.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie