Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Mariusz Siwko
07.06.2021

Większość pan uważa, że rozstępy są oczywistą konsekwencją ciąży. Tymczasem tak być wcale nie musi. Owszem, ciężarna kobieta jest wielokrotnie bardziej narażona na powstawanie rozstępów, zwłaszcza na brzuchu i piersiach, ale istnieją sposoby, by zminimalizować to ryzyko. Opisujemy je w naszym poradniku.

Stosuj odpowiedni krem na rozstępy

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś jeszcze będąc w ciąży zaczęła używać kremu na rozstępy. Pamiętaj jednak, aby wcześniej upewnić się, że dany kosmetyk został dopuszczony do użytku przez ciężarne kobiety (taka informacja powinna znaleźć się w ulotce oraz na stronie internetowej producenta).

Szukaj kremów na rozstępy zawierających takie składniki, jak masło shea, masło kakaowe, witamina E, gliceryna, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Zwiększają one produkcję kolagenu i elastyny, co w naturalny sposób przeciwdziała powstawaniu rozstępów.

Pamiętaj!

Krem na rozstępy będzie skuteczny tylko przy regularnym stosowaniu.

Masaż z olejkiem

W ciąży powinnaś dużo odpoczywać i się relaksować, do czego świetnie nadaje się wieczorny masaż wykonany przez Twojego partnera. Użyjcie olejku eterycznego, który wprowadzi Cię w dobry nastrój. Masaż powinien być wykonywany w sposób bardzo delikatny, opuszkami palców, przez kilka minut – poproś partnera, aby skupił się na brzuchu, udach oraz piersiach, co może być dla Was obojga dość ekscytujące.

Zimny prysznic

Wiemy, że to nic przyjemnego, ale czego się nie robi dla urody? Zimny prysznic stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na uchronienie się przed rozstępami zarówno w ciąży, jak i już po urodzeniu dziecka. Wykorzystaj słuchawkę prysznicową do robienia kilkunastosekundowych serii masażu np. brzucha czy piersi. Wystarczą 2-3 minuty codziennie, aby znacząco zminimalizować ryzyko rozstępów.

Nie zapominaj o diecie

Chcąc uniknąć nieestetycznych rozstępów nie powinnaś bagatelizować wpływu diety na wygląd Twojego ciała. Najważniejsze jest to, abyś zbytnio w ciąży nie przytyła. Znaczna nadwaga wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo, że pamiątką po „stanie błogosławionym” będą właśnie trudne do pozbycia się rozstępy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.