Kaszka na twarzy – co robić?

Mateusz Rąbalski
09.11.2021

Kaszka na twarzy nie jest niczym niezwykłym w przypadku niemowląt i małych dzieci. To częsta reakcja alergiczna, którą nie trzeba się specjalnie przejmować (choć wskazane jest przeprowadzenie badań w kierunku rozpoznania alergii pokarmowej). Okazuje się jednak, że kaszka na twarzy może wystąpić również u osób dorosłych, zwłaszcza u kobiet. Masz ten problem? Sprawdź, co powinnaś zrobić.

Czym jest kaszka na twarzy?

Kaszka na twarzy to dość charakterystyczna przypadłość dermatologiczna, którą zaliczamy do kategorii dermatoz. Mówimy tutaj o wyraźnie wyczuwalnych pod palcami i widocznych gołym okiem grudkach, które tworzą się tuż pod skórą. Zwykle znajdują się blisko siebie, tworząc swoiste kolonie.

Warto wiedzieć

Kaszka na twarzy najczęściej tworzy się na czole oraz pod oczami.

Najczęstsze przyczyny kaszki na twarzy

W przypadku osób dorosłych, a szczególnie kobiet, w grę mogą wchodzić przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Kaszka na twarzy może być efektem nadmiernej produkcji łoju (zbyt wysoka aktywność gruczołów łojowych) – wówczas zwykle pojawia się także trądzik. Zablokowane ujścia gruczołów łojowych z czasem zaczynają się zgrubiać i tak powstają charakterystyczne podskórne grudki.

W grę mogą wchodzić jednak także inne przyczyny, spośród których wyróżnimy:

  • alergię pokarmową – kaszka na twarzy jest częstym skutkiem ubocznym alergii na produkty zbożowe, mleko oraz nabiał;
  • substancje drażniące zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i higieny cery – tutaj można wymienić chociażby alkohol, detergenty, sztuczne barwniki czy substancje zapachowe znajdujące się w kosmetykach;
  • nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt agresywne oczyszczanie cery lub odwrotnie – zaniechanie tego przy cerze z tendencją do przetłuszczania się, to prosta droga do „dorobienia się” kaszki na twarzy. Podobnie jak używanie kosmetyków niskiej jakości i unikanie regularnych wizyt u kosmetyczki;

Jak sobie poradzić z tym problemem?

Najważniejsze jest znalezienie przyczyny i usunięcie jej. Panie przyjmujące jakieś środki hormonalne (np. tabletki antykoncepcyjne) powinny to skonsultować z ginekologiem, który ewentualnie zmieni specyfik. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej warto od razu zgłosić się na badania w tym kierunku.

Zawsze też dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z kosmetologiem, który wstępnie określi możliwą przyczynę tworzenia się kaszki na twarzy oraz zaproponuje odpowiednie zabiegi oczyszczające.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie