Awaria lodówki! Co robić?

Mateusz Rąbalski
27.12.2019

Lodówka to taki sprzęt, bez którego trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie. Jest nam niezbędna do przechowywania żywności wymagającej niskiej temperatury otoczenia. Jeśli masz dzieci, to dobrze wiesz, jakim problemem byłaby awaria tego urządzenia. Takie sytuacje się jednak zdarzają. Co możesz wtedy zrobić, aby uniknąć małej katastrofy i konieczności wyrzucenia pełnowartościowej żywności? Sprawdź te metody.

Wystaw produkty na balkon/taras

Ten sposób zadziała oczywiście tylko w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje dość niska temperatura. Nie musi to być jednak mróz! Przypominamy, że w lodówce panuje temperatura w zakresie od około 3 do 7 stopni Celsjusza. Wystawiając produkty spożywcze na balkon lub taras nie zapomnij o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed zwierzętami (ptaki, koty) oraz wiatrem – sąsiad raczej nie będzie zadowolony, gdy na jego balkon z impetem spadnie słoik z surówką warzywną.

Skorzystaj z pomocy sąsiadki lub rodziny

Taka pomoc będzie nieodzowna w sytuacji, gdy musisz uchronić produkty przez rozmrożeniem. Podpytaj sąsiadki, czy nie mogłyby przechować Ci mrożonek przez kilka dni, do czasu naprawienia lodówki lub kupienia nowej. Dobra rada: wcześniej oznacz sobie paczki z mrożoną żywnością, aby nie doszło do jakichś niepotrzebnych nieporozumień przy odbiorze.

Włóż część produktów do wanny wypełnionej lodowatą wodą

Sprytny i zaskakująco skuteczny sposób. Możesz go wykorzystać wtedy, gdy na zewnątrz panuje zbyt wysoka temperatura, a musisz zapewnić niektórym produktom odpowiednie warunki termiczne przez kilka godzin. Wkładając je do lodowatej wody (regularnie dolewaj świeżej) zapobiegniesz ich zepsuciu. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku jogurtów, świeżego mleka i innych produktów przechowywanych w szczelnym zamknięciu.

Zainwestuj w lodówkę turystyczną

Jeśli nie masz takiej lodówki, a Twoje główne urządzenie kuchenne jest już na tyle leciwe, że jego awaria jest bardzo prawdopodobna, to rozsądnie będzie zainwestować w tego typu działanie prewencyjne. Możesz kupić najprostszą i najtańszą lodówkę na wkłady mrożące – zapewni ona optymalną temperaturę dla produktów spożywczych przez co najmniej kilka godzin. Jeszcze lepsza będzie elektryczna lodówka turystyczna, w której można przechowywać wrażliwą żywność nawet przez wiele dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.