Earl grey. Jaka historia stoi za tym legendarnym smakiem herbaty?

Mariusz Siwko
24.07.2019

Popularny earl grey to unikalne połączenie czarnej herbaty z dodatkiem olejku bergamotowego, pozyskiwanego ze skórki pomarańczy.

Odpowiednio przygotowany napar ma wiele właściwości leczniczych. Wspomaga on m.in. proces trawienia, redukuje uciążliwy stres oraz zwalcza infekcje jamy ustnej, Istnieje wiele legend na temat pochodzenia tej herbaty. W przeciwieństwie do innych gatunków, jej nazwa nie powstała w oparciu o charakterystyczny kolor, zawartość, czy też miejsca pochodzenia.

Legenda

Nazwa herbaty może sugerować jej brytyjskie pochodzenia, jednak produkowana jest ona w Indiach, Chinach oraz na Sri Lance. Wiele osób uważa, że etymologia napoju wiąże się z bohaterskim czynem podwładnego hrabiego Charlesa Greya, który miał uratować tonącego syna mandaryńskiego władcy. Wiele osób uważa jednak, że Chińczycy nie mogli dysponować przepisem na tę popularną obecnie mieszankę. Według innej legendy, napój miał być prezentem od hinduskiego radźy, którego syna ocalił przed atakiem tygrysa jeden ze służących premiera Wielkiej Brytanii.

Fakty historyczne

Niezależnie od wierzeń i mitów, earl grey jest obecnie jedną z najpopularniejszych mieszanek herbacianych na świecie. Jej smak często wzbogaca się aromatycznymi i orzeźwiającymi owocami. Earl greya można kupić w wielu sklepach lub zamówić na stronie internetowej http://big-active.pl/produkty/herbata-czarna-earl-grey-cytrusy-20-tb/. Historia jej pochodzenia związana jest istotnie z londyńskim dyplomata. Lord Grey prawdopodobnie przekazał brytyjskiej herbaciarni ­– The Jacksons of Picadilly ­­– chiński przepis na tę herbatę. Do rozprzestrzenienia się jej popularności przyczynili się angielscy sprzedawcy.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian tego napoju, m.in. Pu Erh. Często wzbogaca się ją różnorodnymi dodatkami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.