Jak wykluczyć słodycze z diety Twojej rodziny? Proste sposoby, bez „buntu na pokładzie”!

Krzysztof Jagielski
27.04.2023

Skoro masz twarde postanowienie usunięcia słodyczy z jadłospisu najbliższych osób, to na pewno sama zdajesz sobie sprawę ze szkodliwości tych produktów spożywczych. Nadmiar cukru w diecie sprzyja nie tylko otyłości, cukrzycy typu 2 czy próchnicy, ale również prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego organizmu. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wykluczyć słodycze rodzinnej diety, nie narażając się przy tym na awantury – zwłaszcza ze strony dzieci.

Metoda małych kroków

Gwałtowne odstawienie słodyczy rzeczywiście może wywołać bunt w rodzinie. Dlatego jeśli nadal masz w spiżarni zapas słodkości, to zaproponuj najbliższym, zwłaszcza dzieciom, że mogą je zjeść, ale w długim okresie – na przykład sięgając po kostkę czekolady w sobotnie popołudnie. Wydzielaj słodycze do momentu, aż te raz na zawsze znikną z domowej spiżarni. Nadmiar słodkości rozdaj znajomym i sąsiadom.

Sięgnij po alternatywy

Istnieje wiele smacznych, a znacznie zdrowszych alternatyw dla słodyczy. Mogą to być nie tylko owoce i warzywa, ale też np. pełnoziarniste płatki, chlebki ryżowe, domowe dżemy (od czasu do czasu nie zaszkodzą) czy wreszcie coraz popularniejsze słodycze bez cukru, które można kupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Bądź konsekwentna

Sama po pewnym czasie możesz mieć pokusę sięgnięcia po coś słodkiego. Chwila słabości może się jednak obrócić przeciwko Tobie i zrujnować cały plan dietetyczny. Dlatego zakoduj sobie, że nigdy nie kupujesz słodyczy i omijasz półki ze słodkościami w sklepie szerokim łukiem.

Poinformuj o swoim postanowieniu dziadków i znajomych

Oczywiście nie może być tak, że Ty stajesz na rzęsach, a dziadkowie czy znajomi robią krecią robotę. Poproś, aby nikt nie przynosił do domu słodyczy, nawet na prezent, święta, urodzinki etc. Dzieci powinny szybko odwyknąć od jedzenia słodkości, jednak wymaga to całkowitego pożegnania słodyczy i niestosowania żadnych wyjątków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie