Jak zaplanować obiady na cały tydzień?

Mateusz Rąbalski
01.12.2021

Jeśli to Ty odpowiadasz za przyrządzanie obiadów dla całej rodziny, to na pewno wielokrotnie zastanawiałaś się nad odpowiedzią na pytanie postawione w tytule naszego poradnika. Zaplanowanie obiadów na cały dzień jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza z punktu widzenia kobiety, która pracuje zawodowo i jeszcze zajmuje się domem oraz dziećmi. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

Podziel sobie dni ze względu na składniki obiadu

Chodzi o to, aby w Twoje gotowanie nie wkradła się nuda, która zabija kreatywność. Bardzo dobrym sposobem na zaplanowanie całotygodniowych obiadów jest przypisanie konkretnych składników do danych dni. Na przykład:

  • Poniedziałek – obiad mięsny.
  • Wtorek – obiad wegetariański.
  • Środa – obiad z zupą.
  • Czwartek – obiad mięsny.
  • Piątek – ryba.

W ten sposób będzie Ci dużo łatwiej „ogarnąć” kwestię obiadów.

Zupa? To świetny pomysł dla zapracowanych

Jeśli brakuje Ci czasu na codzienne gotowanie obiadów, to nie wahaj się przed wprowadzeniem w domu zasady jedzenia zup. Są nie tylko pyszne, pożywne i w większości zdrowe, ale też pozwalają przemycić do diety domowników mnóstwo warzyw. Co jednak najważniejsze, garnek zupy może wystarczyć nawet na dwa dni, co zaoszczędzi Ci sporo gotowania.

Zrób listę zakupów

Robiąc listę i uzupełniając ją o produkty, których brakuje w spiżarni czy w lodówce, możesz od razu planować sobie obiady na poszczególne dni. Spójrz: jeśli widzisz, że nie ma ziemniaków, to aż nasuwa się myśl, by przyrządzić smażone ziemniaki z surówką/mizerią albo zrobić placki ziemniaczane. Potrzebujesz włoszczyzny? W takim razie powinnaś zaplanować zrobienie jakiejś zupy.

Wybieraj obiady, które można odgrzać

To bardzo ważna wskazówka w sytuacji, gdy domownicy w ciągu tygodnia roboczego rzadko jedzą wspólnie obiady. Dzieci wracają ze szkoły wcześniej, Ty jesteś w domu o 16, a partner dopiero wieczorem? W takim razie warto postawić na obiady możliwe i łatwe do odgrzania, na przykład zupy, tradycyjne kotlety, pulpety etc.

Nowości testuj w weekendy

Jeśli masz ambicje, aby gotować coraz lepiej i kreatywniej, to realizuj je właśnie w weekendy, kiedy to po prostu masz więcej czasu. Gdy coś Ci nie wyjdzie, to zawsze będziesz mogła bez stresu zmienić koncepcję. W dodatku weekendowe gotowanie jest super sposobem na odstresowanie się po całym tygodniu pracy oraz na wspólne spędzenie czasu z dziećmi, które chętnie pomagają w kuchni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.