Od czego zacząć remont kuchni?

Krzysztof Jagielski
21.09.2021

Jeśli na samą myśl o przeprowadzeniu remontu kuchni cierpnie Ci skóra, to doskonale to rozumiemy. Kuchnia jest newralgicznym pomieszczeniem w mieszkaniu czy w domu, dlatego przeciągające się prace skutecznie zdezorganizują funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego dobrym pomysłem może być przeprowadzenie remontu „na raty”, ale zawsze zgodnie ze ściśle opracowanym planem. Sprawdź, jak zabrać się za remont kuchni, aby uniknąć chaosu i niepotrzebnych nerwów.

Najpierw wymień zużyte sprzęty

Przy ograniczonym budżecie oraz braku możliwości wyłączenia kuchni z użytku na 2-3 tygodnie, zawsze dobrze jest zacząć od usunięcia rzeczy, które najbardziej Cię irytują. I do tej kategorii na pewno można zaliczyć niedziałające sprzęty kuchenne. Masz piekarnik, który wszystko przypala? A może płytę grzewczą, w której działa tylko jeden (i to najmniejszy) palnik? W takim razie zacznij od wymiany tych sprzętów.

Dobrze się zastanów, co właściwie chcesz zmienić

Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nie możesz sobie pozwolić na kapitalny remont kuchni, a przy tym nie chcesz, aby prace ciągnęły się w nieskończoność. Stwórz więc plan, który uwzględni Twoje realne potrzeby. Przykładowo: jeśli obecna zabudowa meblowa jak najbardziej spełnia swoją funkcję, ale po prostu Ci się opatrzyła, to warto pomyśleć o wymianie samych frontów czy np. o oklejeniu ich tapetą samoprzylepną.

Skup się na funkcjonalności i wykorzystaniu przestrzeni

Najczęstsze problemy w kuchni wynikają z jej niefunkcjonalności. Małe, nieustawne pomieszczenie, w którym nikt nie przyłożył się do zaprojektowania praktycznej zabudowy oraz wykorzystania wolnej przestrzeni np. pod sufitem, zawsze będzie irytować. Stąd radzimy, abyś główny nacisk położyła na kwestię poprawienia funkcjonalności. Pomyśl, co warto z kuchni wyrzucić, a co dać w to miejsce, aby gotowanie sprawiało Ci więcej satysfakcji i nie było ciągłą walką o znalezienie odrobiny wolnego miejsca na potrzebne składniki.

Zamów kilka wycen u polecanych stolarzy

Nigdy nie wybieraj pierwszej złożonej oferty. Nie chodzi już tylko o to, że możesz sporo przepłacić, ale też dobrze jest poznać alternatywne wizje przedstawione przez różnych stolarzy. Im więcej ofert otrzymasz, tym łatwiej będzie Ci wybrać tę, która jest z jednej strony korzystna finansowo, a z drugiej rzeczywiście spełnia Twoje oczekiwania w zakresie funkcjonalności oraz estetyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.