Sofa, kanapa czy fotele przez wiele lat mogą wyglądać praktycznie jak nowe. Wystarczy o nie odpowiednio dbać, czyścić je i konserwować. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie, wymaga jedynie systematyczności i odrobinę zaangażowania. Przygotowaliśmy zestaw 7 sprawdzonych sposobów na to, jak dbać o tapicerkę.
- Ochrona przed słońcem i nadmiernym ciepłem – meble tapicerowane nie tolerują promieni słonecznych, dlatego – w miarę możliwości – powinniśmy ustawiać je w zacienionej części pokoju. Tapicerka wystawiona na działanie słońca będzie się systematycznie niszczyć, prędzej czy później powstaną na niej brzydkie odbarwienia i spękania. Szczególnie wrażliwa jest na to skóra naturalna, która może też płowieć, przez co szybciej będzie widać na niej ślady zużycia. Pamiętajmy również o ochronie mebli przed wysoką temperaturą. Tapicerkę powinniśmy stawiać minimum 1,5 metra od kaloryfera, pieca czy kuchenki, by nie narażać jej na gorące powietrze.
- Odpowiednie użytkowanie – kanapę, sofę czy fotel trzeba odpowiednio użytkować i to bez względu na to, jakim materiałem są obite. Należy unikać skakania po meblu (to informacja zwłaszcza dla rodziców małych dzieci), ponieważ może to doprowadzić do rozdarcia lub prucia szwów. Odradzamy też stawianie na kanapie gorących naczyń. Kubek z kawą czy talerz z obiadem mogą spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze i kolorze tapicerki. Jeśli z kolei mamy zwierzęta, to powinniśmy zabezpieczyć meble przed ich zębami i pazurami.
- Unikanie odbarwień i farbowania – jasne tkaniny tapicerskie powinny unikać kontaktu z materiałami, które mogą "puszczać" barwnik. Chodzi tu szczególnie o ciemne dżinsy czy poduszki w intensywnych kolorach. Niestety "zafarbowanie" grozi trwałym odbarwieniem, którego najczęściej nie można już usunąć – dotyczy to szczególnie skóry naturalnej, w mniejszym stopniu tkaniny powlekanej PU, czuli eko skóry. Ta zasada działa też w drugą stronę. Tapicerka wybarwiona na intensywny kolor (np. czerwień, granat) może na początku farbować inne tkaniny, np. jasne spodnie, w których siadamy na kanapie. Jest to naturalny proces i oczywiście nie świadczy o wadzie materiału.
- Regularne czyszczenie – każdą tapicerkę trzeba czyścić raz w tygodniu, stosując się do załączonej instrukcji. Tkaninę należy odkurzać odkurzaczem. Skórę naturalną czy sztuczną można też przecierać miękką, wilgotną szmatką. Oczywiście możemy również użyć specjalnych środków do czyszczenia, pamiętajmy jednak, by najpierw sprawdzić ich działanie na niewidocznej części mebla.
- Usuwanie kłopotliwych plam – każdemu może się zdarzyć wylać coś na tapicerkę. W miarę możliwości powinniśmy jak najszybciej usuwać plamy, by nie wniknęły głęboko w materiał. Płyn należy wytrzeć za pomocą namydlonej, miękkiej szmatki, starając się jednocześnie nie trzeć i nie rozprzestrzeniać plamy. Następnie mydło należy wypłukać wodą i odsączać szmatką lub papierowym ręcznikiem, do momentu całkowitego jego usunięcia. Lepiej nie używać płynu do mycia naczyń, rozpuszczalników czy wybielaczy, ponieważ mogą narobić sporo szkód. Na koniec tkaninę trzeba wysuszyć suszarką do włosów i absolutnie nie stosować żelazka! Suche zabrudzenia typu popiół czy błoto należy odkurzyć, a pozostałości delikatnie usunąć szczoteczką.
- Pranie tkanin w pralce albo ręcznie – jeżeli tkaniny nadają się do zdjęcia, to można je wyprać w temperaturze 30 stopni. Przy praniu ręcznym możemy użyć gąbki, ale lepiej zrezygnować ze szczotki, która może uszkodzić materiał. Tkaninę należy płukać tak długo, aż usuniemy z niej mydło. Suszyć powinniśmy na płasko, by uniknąć rozciągnięcia materiału. Później tkaninę trzeba wyprasować na prawej stronie, przez białą, bawełnianą szmatkę. Nie polecamy przy tym używania pary.
- Odpowiednia konserwacja - ostatnia zasada dotyczy skór naturalnych, które wymagają regularnego nawilżania. Można stosować specjalne preparaty dostępne w drogeriach, które nadadzą skórze miękkości i naturalnego blasku. Z domowych sposobów polecamy mycie w płatkach mydlanych i natłuszczanie oliwką dla dzieci. Takie zabiegi warto przeprowadzać kilka razy w roku, a szczególnie po zimie, gdy meble są "wysuszone" ogrzanym powietrzem.
Stosując się do tych rad macie dużą szansę na to, że Wasza tapicerka także za kilka lat będzie się prezentować równie dobrze, jak w dniu zakupu. Nie są to czynności czasochłonne czy uciążliwe.