Czym się różni zamsz prawdziwy od syntetycznego? Jak rozpoznać różnicę?

Magdalena Siwko
04.04.2016

Większość osób sądzi, że nie miałaby problemu z rozróżnieniem skóry naturalnej od syntetycznej. Czy na pewno jest to takie proste? Niekoniecznie, szczególnie jeśli mielibyśmy porównać zamsz naturalny (wykonany z mizdry) z tym syntetycznym. Czym się charakteryzuje ten materiał? Jak odróżnić go od zamszu prawdziwego? Czy może on być realną alternatywą dla skóry odzwierzęcej? Sprawdźmy.

Zamsz naturalny – piękny i delikatny

Zamsz jest efektem obrobienia wspomnianej mizdry, czyli odwrotnej części skóry. Ma bardzo charakterystyczny, „meszkowy” wygląd, przypominający zwierzęce włosie – jednak zdecydowanie dłuższe niż ma to miejsce w przypadku nubuku.

Zamsz jest bardzo cenionym i lubianym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim do produkcji obuwia i mebli. Użytkownicy chwalą sobie jego delikatny wygląd, który pasuje do bardzo wielu okazji. Problemem pozostaje jednak dbałość o ten rodzaj skóry. Wielu osobom sprawia to duże kłopoty, efektem czego jest dość szybkie zabrudzenie, a wręcz zniszczenie powierzchni obuwia.

Zamsz bowiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Trzeba do tego stosować właściwe środki chemiczne (absolutnie nie te, których używamy do skóry gładkiej czy licowej). Unikamy wszelkich past, stawiając na środki aplikowane w spreju. Nie należy też dopuszczać do zamoczenia obuwia, bo zamsz pod wpływem wilgoci niestety zmieni swój kolor lub ulegnie zniszczeniu.

Zamsz syntetyczny – czy naprawdę gorszy od naturalnego?

Zamsz syntetyczny można spotkać coraz częściej nie tylko w sklepach obuwniczych, ale także meblowych i w samochodach, gdzie jest wykorzystywany do wykonywania tapicerki. Specjalna technologia produkcji tego materiału sprawia, że jest on znakomitą imitacją zamszu naturalnego – bardzo trudną do odróżnienia przez laika. Jest również nieporównywalnie tańszy. Na tym jednak jego atuty się nie kończą.

Producenci bardzo często pokrywają zamsz syntetyczny środkiem teflonowym, co świetnie chroni materiał przed zabrudzeniami, wodą i tłuszczami. W efekcie zyskujemy produkt dużo bardziej odporny na zniszczenie niż ma to miejsce w przypadku zamszu naturalnego.

Materiał dla lubiących indywidualny styl

Przy tych wszystkich zaletach zamsz syntetyczny pozostaje miękki i przyjemny w dotyku – większość osób pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy, że faktycznie ma w domu np. kanapę obitą tym materiałem lub jeździ autem, którego tapicerka została wykonana właśnie z imitacji skóry. Włos takiego zamszu również posiada drobny meszek, ciemnieje lub jaśnieje po przejechaniu po nim dłonią. Trudno dostrzec różnicę gołym okiem.

Jeszcze jedną dużą zaletą zamszu syntetycznego jest bardzo duży wybór kolorów. W odróżnieniu od skóry naturalnej możemy sobie zamówić praktycznie dowolny rodzaj wykończenia materiału i w ten sposób dopasować go do stylu mieszkania. Nie musimy się przy tym obawiać, że tapicerka zostanie zniszczona po jej zalaniu wodą czy sokiem – czyszczenie zamszu syntetycznego jest dużo łatwiejsze ( i bezpieczniejsze!) niż ma to miejsce w przypadku skóry naturalnej.

Przypisy: Przykładowy dostawca zamszu: http://karismapoland.com/oferta/k,70,tkaniny-obuwnicze-i-kaletnicze/c,86,zamsze-i-mikrofibry

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.