Dżinsy zawsze warto mieć w szafie. Ale jakie kupić?

Mariusz Siwko
13.04.2018

Budzisz się rano i wpadasz na genialny pomysł: idę na shopping! Już dawno stwierdziłaś, że Twoje stare dżinsy najlepsze lata mają za sobą i pora zainwestować w nową parę. Masz jednak problem, ponieważ kupić dżinsy nie jest wcale tak łatwo. Wszystko przez to, że producenci prześcigają się w dziwnym nazewnictwie dla poszczególnych krojów. Dzięki naszemu poradnikowi z łatwością rozszyfrujesz tę nowomowę.

Dżinsy typu bootcut

Są to po prostu dżinsy idealnie dopasowane w biodrach i na udach, ale z delikatnie rozszerzającymi się nogawkami. Jest to bardzo kobiecy krój, przeznaczony dla pań o dość smukłej sylwetce. W tych dżinsach najlepiej wyglądają wysokie dziewczyny.

Dżinsy typu skinny

Łatwo można się domyślić, że chodzi o bardzo ściśle dopasowany krój. Zwykle mamy tutaj do czynienia z dżinsami uszytymi z denimu, ale z domieszką rozciągliwego streczu.

Dżinsy typu trouser

Czasami nazywa się je też kowbojkami, ponieważ przypominają spodnie używane przez kobiety pracujące na amerykańskiej prerii. Dżinsy o tym kroju mają szerokie nogawki na całej długości. Są bardzo wygodne i szczególnie polecane paniom, które nie lubią zbyt dobrze dopasowanych spodni.

Dżinsy typu straight

Jest to najbardziej klasyczny krój dżinsów, które mają proste nogawki, bez zwężeń czy rozszerzeń. Pierwotnie takie spodnie były szyte wyłącznie dla mężczyzn, jednak chętnie sięgają po nie także panie. Charakterystyczne jest dla nich to, że linia stanu z tyłu jest wyraźnie wyższa niż z przodu.

Dżinsy typu boyfriend

Są inspirowane kulturą hip-hopową. Mają wyraźnie obniżony krok, swobodnie opadają na biodra i są bardzo luźne. Nie nadają się do bardziej oficjalnej stylizacji, ale już na spacer – czemu nie? Bardzo dobrze współgrają z luźnym t-shirtem czy bluzą. Są naprawdę wygodne.

Dżinsy typu flare

Pod dziwną nazwą kryje się doskonale znany wszystkim krój, czyli po prostu dzwony. Mają bardzo szerokie nogawki, które rozszerzają się od wysokości kolana. Zwykle też ściśle przylegają do ud i bioder. Obecnie obserwujemy triumfalny powrót dzwonów do świata mody.

Dżinsy typu carrot

Tutaj mamy do czynienia z popularny „marchewami”. Charakterystyczne dla tego kroju jest to, że nogawka wyraźnie zwęża się ku dołowi. Góra spodni jest natomiast klasyczna. To fajny wybór do szpilek czy ściśle dopasowanych botków lub wysokich kozaków (wówczas nogawki wkładamy do środka).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.