Jak przygotować zimową garderobę do długiego przechowywania?

Krzysztof Jagielski
23.03.2023

Nareszcie przyszła upragniona, wyczekana wiosna. Zanim zrzucisz z siebie zimowe ubrania, to poświęć trochę czasu na ich odpowiednie przygotowanie do dłuższego przechowywania. W końcu spędzą w garderobie dobre pół roku – właśnie teraz jest czas, aby właściwie o nie zadbać i uniknąć przykrych niespodzianek u progu kolejnej zimy. Skorzystaj z naszych wskazówek.

Pranie i odświeżenie ubrań

Ubrania po zimie trzeba przede wszystkim wyprać lub odświeżyć – w zależności od tego, czy dany ciuch nadaje się do prania w pralce. Do kurtek zimowych z membraną zastosuj specjalny dodatek do prania, który zabezpiecza membranę.

Wszystkie ubrania warto również wywiesić na balkon w słoneczny dzień i zostawić na kilka godzin, aby wywietrzały z nich ewentualne nieprzyjemne zapachy.

Napraw drobne niedoskonałości

Przeglądając ubrania po zimie zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia, które teraz możesz łatwo, szybko i niedrogo naprawić – na przykład zacerować, usunąć zmechacenia czy wszyć nowe gumy.

Ciuch już się nie nadaje? Pozbądź się go

Jeśli widzisz, że jakieś ubranie jest już znoszone lub po prostu przestało Ci się podobać i nie będziesz go dłużej nosić, to teraz jest ten moment, kiedy należy się go pozbyć. Nie zbieraj zużytych ciuchów, które do niczego już Ci się nie przydadzą. Ubrania w dobrym stanie warto przekazać potrzebującym.

Zawieszka przeciwko molom

Takie zawieszki można kupić w każdej drogerii. Są dość skuteczne w zabezpieczaniu ubrań przed molami. Zawieszki wydzielają zapach lawendy – przyjemny dla ludzi, ale nieznośny dla moli. W ten prosty sposób unikniesz uszkodzeń ubrań, szczególnie sweterków.

Wypastuj buty

Na koniec zajmij się butami zimowymi, które trzeba nie tylko dokładnie umyć, ale też zabezpieczyć pastą – szczególnie dotyczy to obuwia z naturalnej skóry. Przechowywanie go przez kilka miesięcy w szafie może spowodować spękania na skórze. Aby tego uniknąć wypastuj buty, a dodatkowo zabezpiecz ich powierzchnię specjalnym impregnatem na bazie np. wosku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie