Poliester, bawełna czy wiskoza – które tkaniny są najlepsze na lato?

Antoni Kwapisz
15.06.2019

Kupując nową odzież lub wybierając materiał, z którego krawcowa uszyje nam ubranie, nie zawsze zastanawiamy się nad właściwościami danej tkaniny. Często bardziej interesuje nas to, czy wizualnie wygląda tak, jak tego oczekujemy i czy mieści się w granicy naszego budżetu. Są jednak takie okresy w roku, podczas których prawie każdy z nas zastanawia się nad materiałem odzieży. To przede wszystkim okres przedwakacyjny, kiedy wyposażamy naszą garderobę w nowe ubrania na lato.

Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w upały?

Letnie sukienki, koszulki, bluzki, T-shirty, szorty i spódnice najczęściej wykonane są z poliestru, bawełny, wiskozy lub mieszanki tych materiałów, często z rożnymi dodatkami – np. elastanu. Która z tych tkanin okaże się najlepsza na lato? Odpowiedź na to pytanie będzie prosta, gdy dowiemy się, jakie właściwości posiada każdy z tych materiałów.

Właściwości poliestru

Syntetyczne włókno, jakim jest poliester, jest jednym z najtańszych włókien, dlatego wiele ubrań produkowanych przez sieciówki jest z niego wykonanych. Poliester charakteryzuje się wytrzymałością, szybko schnie, jest odporny na ścieranie, ale nie sprawdzi się w upalne dni. Skóra pod taką tkaniną nie będzie oddychać, tak samo jak pod innymi sztucznymi tkaninami, typu nylon czy akryl. Choć wyglądają one na cienkie i lekkie, czyli pozornie idealne na lato, to jednak noszenie ich doprowadza do szybszego pocenia się, a nawet może spowodować wystąpienie odparzeń i wysypki.

Właściwości bawełny

Naturalna tkanina, jaką jest bawełna, to idealny materiał na lato. Jest lekka, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i nie przyczynia się do nadmiernej potliwości skóry. Najlepiej jest wybierać ubrania uszyte z tkanin z dużą procentową zawartością bawełny i ewentualnie z dodatkiem elastanu, dzięki któremu odzież będzie się dobrze układała na sylwetce. Podobne właściwości ma len, który dodatkowo daje uczucie chłodu.

Właściwości wiskozy

Włóknem sztucznym, pozyskiwanym z naturalnych surowców, jest wiskoza, która nazywana jest też tańszą alternatywą dla bawełny. Posiada dość zbliżone do niej właściwości, jak przewiewność i lekkość, ale niestety łatwo się gniecie i należy ją prać w niskich temperaturach.

Sprawdź metkę przed zakupem letniej odzieży!

Kupując nowe ubranie na lato, dobrze jest najpierw sprawdzić skład materiału, który zawsze podany jest na wewnętrznej metce. Warto unikać poliestru i innych sztucznych materiałów. Natomiast w przypadku odzieży z podszewką (jak sukienki, spódnice), dobrze jest sprawdzić też tę tkaninę, bo zazwyczaj właśnie podszewki wykonane są z acetatu, który nie przepuszcza powietrza. Choć sama sukienka może nam się wydawać na lekką i przewiewną, to przez tkaninę podszewki noszenie jej okaże się niezbyt komfortowe w gorące dni.

Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych w serwisie Bawelna-tkaniny.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.