Second hand online, czyli sposób na mądre zakupy w świetnej cenie

Piotr Kowalczyk
26.10.2020

Czy wiesz, że co trzeci Polak ubiera się w second handach? Kupowanie używanych ubrań już dawno przestało być powodem do wstydu, a wręcz jest trendy. Robią to gwiazdy, celebryci, osoby o różnym statusie społecznym i majątkowym. Zmienił się również sposób, w jaki polujemy na ciuchy z drugiej ręki. Dziś, dzięki second handom online, można to robić wygodnie w Internecie. Poznaj najważniejsze argumenty, które za tym przemawiają.

Dlaczego warto kupować w second handach online?

Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu. Dzięki lumpeksom online nie musisz już polować na nowe dostawy, przepychać się w tłumie czy buszować między wieszakami, aby znaleźć dla siebie jakąś odzieżową perełkę. Tutaj wszystko jest dostępne na jedno kliknięcie. Po prostu wchodzisz na stronę second handu online, wybierasz interesującą Cię kategorię ubrań i łatwo selekcjonujesz te, w których chcesz chodzić.

Odzież używana wcale nie jest gorszej jakości niż nowa – często jest dokładnie odwrotnie. W niejednym lumpeksie można złowić świetne okazje, w tym ciuchy najlepszych i najdroższych marek w bardzo niskich cenach. Kiedy mijasz na ulicy kobietę z torebką od Toma Forda, to pewnie myślisz, że musiała kosztować majątek. A to wcale nie jest takie oczywiste! Takie perełki również trafiają się w second handach.

Kupując w lumpeksie wspierasz środowisko naturalne. Wiemy, że nie każdy przejmuje się losem naszej planety, ale jednak trzeba przytoczyć ten argument. Gdy wybierasz odzież używaną, to jednocześnie rezygnujesz z zakupu nowego ciucha. Nie dość, że oszczędzasz, to jeszcze masz pewność, że nie przykładasz ręki do kolejnej emisji gazów cieplarnianych i zużycia tysięcy litrów wody.

Kupowanie odzieży używanej jest etyczne

Dlaczego? Musisz mieć świadomość, że popularne marki sieciowe produkują swoje ubrania w krajach trzeciego świata, gdzie często zajmują się tym dzieci, a pracownicy są bardzo nisko wynagradzani. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że koszt uszycia sukienki w takim Bangladeszu nie przekracza kilku dolarów. Dlaczego więc w sklepie trzeba za nią zapłacić 250 złotych? Marża, marketing, opłata „za markę” – to tylko kilka kosztów pobocznych ponoszonych przez konsumentów. Kupując w second handzie online czy stacjonarnie nie dajesz markom na sobie zarabiać.

Pomyśl również o tym, jak dużo masz w szafie ciuchów, których albo w ogóle nie nosisz, albo miałaś je na sobie maksymalnie kilka razy. Są prawie jak nowe, a zalegając w Twojej garderobie nie przedstawiają żadnej wartości. W dokładnie takiej samej sytuacji są miliony ludzi na świecie.

Takie ubrania spokojnie mogą trafić do powtórnej sprzedaży. Nie marnują się, nie zjadają ich mole – dają radość komuś innemu. To świetnie wpisuje się w walkę z problemami, z jakimi zmaga się współczesny świat, czyli przesadnym konsumpcjonizmem, bezmyślnym wydawaniem pieniędzy oraz nadmiernym eksploatowaniem zasobów naturalnych.

Wypróbuj więc zakupy w second hand online i przekonaj się, że możesz mieć markowe ciuchy w doskonałym stanie za ułamek ceny, jaką zapłacił pierwszy właściciel.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie