Zapiętka – niepozorny element, który zapewnia komfort chodzenia

Mariusz Siwko
09.04.2016

Pora kupić nowe buty. Idziecie do sklepu, wybieracie kilka interesujących Was modeli, sprawdzacie, czy rozmiar pasuje, przeglądacie się w lustrze i kupujecie. Na Waszą decyzję z pewnością wpłynęły dwie kwestie: wygląd buta oraz cena. Oczywiście, ważny jest też komfort chodzenia, ale ten przecież trudno jest nam ocenić w sklepie. Podpowiemy Wam, że można to zrobić nawet bez zakładania buta na stopę. Wystarczy sprawdzić, czy obuwie posiada odpowiedniej jakości zapiętkę. Czyli jaką?

Czym właściwie jest zapiętka?

Zapiętka jest drobnym elementem buta, który – jak sama nazwa wskazuje – ma chronić piętę przed otarciami. To klasyczny problem wielu pań, ale także panów. Jakość obuwia faktycznie zależy nie tylko od jego wyglądu, ale także tego, czy nie powoduje ono dyskomfortu podczas chodzenia. Ogromną rolę w tym względzie ma do wykonania wspomniana zapiętka.

Zapiętki wykonuje się z różnych materiałów. Chodzi o to, aby osłaniała ona sztywną, tylną część buta. W przypadku obuwia sportowego często spotyka się przecież wzmocnienia wykonane z plastiku. Jeśli zapiętka nie jest odpowiednio gruba, to ten właśnie plastik w końcu zostanie odsłonięty i sprawi, że buty praktycznie będą nadawać się tylko do wyrzucenia.

Poza tym tkanina zapiętkowa ma zapewniać odpowiednią stabilizacją stopy w bucie. Nie ma możliwości, aby podczas chodzenia stopa wyskakiwała z konstrukcji buta, bo jest to nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne. Obuwie musi sztywno przylegać do stopy, ale nie powodować ucisku. Trudno uwierzyć, że odpowiada za to tak drobny element, ale tak faktycznie jest.

Zapiętka – zwróć uwagę na jej jakość podczas kupowania butów

Jakość zapiętki zależy w całości od użytego do jej produkcji materiału. Musi być on miękki, aby zapiętka nie była wyczuwalna podczas chodzenia i nie drażniła pięt. Z drugiej jednak strony materiał musi być bardzo wytrzymały, bo nikt przecież nie chciałby wymieniać go co kilka tygodni. Nierealne? Niekoniecznie. Złoty środek istnieje, a dostarcza nam go ogromny rynek materiałów wykorzystywanych do produkcji obuwia.

Materiał, z którego wykonuje się zapiętkę ma prezentować trzy podstawowe cechy:

  • być miękki
  • być wytrzymały
  • być nieścieralny

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, to obuwie będzie niewygodne, a w trakcie jego użytkowania dorobimy się bolesnych otarć. Dlatego właśnie rzetelny, renomowany producent obuwia, nie oszczędza na jakości materiału zapiętkowego.

Jaki materiał na zapiętkę?

Zapiętka może być wykonana z wielu różnych materiałów. Najczęściej stosuje się jednak szlachetną tkaninę skóropodobną powlekaną poliuretanem (zwiększa jej wytrzymałość). Jej grubość zależy już od jakości i rodzaju samego buta. Zwykle wynosi 0,8 lub 0,9mm. Dzięki temu zapiętka się nie ściera, nie jest wyczuwalna i nie powoduje dyskomfortu podczas chodzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z Karisma

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie