Wychowywanie dzieci w duchu Zero Waste - czy to możliwe?

Marek Szydełko
19.02.2020

Moda na ograniczanie ilości produkowanych odpadów weszła do codzienności Polaków stosunkowo niedawno, jednak szybko zyskuje zwolenników. Niektórzy pragną w ogóle przestać wytwarzać odpady, inni dążą do ich znacznego ograniczania. Czy takie życie przy małych dzieciach jest możliwe?

Pomysły na ograniczenie ilości śmieci przy dzieciach

Ograniczenie ilości wytwarzanych śmieci przy małych dzieciach jest niezwykle trudne, jednak jak najbardziej możliwe. Czasem wystarczy zmienić niektóre swoje nawyki, aby w znacznie lepszy sposób chronić środowisko. Jednym z największych problemów są pieluchy. Małe dzieci zużywają ich bardzo dużo. Można zastąpić je tetrą, jednak jest to dosyć kłopotliwe. Czy istnieje jeszcze inne rozwiązanie tego problemu?

Pieluchy wielorazowe - łatwe w użytkowaniu

Nowością na rynku są pieluchy wielorazowe. Są one wykonane z miękkiego materiału, dzięki czemu dziecięca skóra nie jest podrażniona. Pieluchy tego typu można kupić w zestawach. Komplet pieluch wystarcza na cały okres pieluchowania. Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również i ekonomiczne, choć oczywiście trzeba się liczyć z jednorazowym większym wydatkiem. Pieluchy wielorazowe to ciekawa propozycja dla każdego, komu na sercu leży dobro planety, a przy okazji dokłada też wszelkich starań, by maluchowi zapewnić maksimum komfortu.

Inne sposoby ograniczania odpadów

Pieluchy wielorazowe to nie jedyny sposób na ograniczenie wytwarzanych odpadków przy małych dzieciach. Prawdziwą zmorą są także gotowe obiadki. Jeżeli są one w słoiczku, to taki słoiczek można oddać do recyklingu. Gorzej, jeżeli zapakowane są w folię - wówczas trafi ona na wysypisko, gdzie się będzie rozkładać przez setki lat. Chcąc żyć bardziej ekologicznie, można gotować dziecku na własną rękę. Wówczas ma się pewność co do tego, jakie składniki zostały wykorzystane do przyrządzenia dziecięcego obiadku. Zdrowo, smacznie i ekologicznie!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.