Co zrobić, gdy nie chcesz oczepin na weselu?

Mariusz Siwko
25.03.2021

Oczepiny to weselna tradycja, która jednak budzi coraz większe kontrowersje, a nawet niesmak. Mało wyszukane zabawy o erotycznym podtekście są ewidentnie w złym guście, jednak wielu gości weselnych ich oczekuje, stąd narzeczeni zwykle ulegają presji i zlecają DJ-owi czy zespołowi przeprowadzenie oczepin. Jeśli Ty nie wyobrażasz sobie tego punktu programu na swoim weselu, masz pełne prawo z niego zrezygnować. Rozegraj to jednak sprytnie, aby nie skazywać się na nieprzyjemne komentarze ze strony cioć i wujków.

Alternatywa dla oczepin

Przede wszystkim warto zadbać o to, aby podczas wesela pojawił się jakiś przerywnik, który pozwoli gościom trochę odpocząć. Taką funkcję pełnią właśnie oczepiny, jednak jeśli zdecydowanie nie chcesz ich przechodzić na swoim weselu, to spróbuj znaleźć alternatywne rozwiązanie. Może to być np. zmiana tempa muzyki czy przesunięcie godziny, w której na salę „wjeżdża” tort weselny. Już samo to będzie atrakcją dla gości, zajmie ich na jakiś czas i być może nawet nikt się nie zorientuje, że nie było oczepin.

Porozmawiaj z DJ-em lub zespołem

Osoby odpowiedzialne za oprawę muzyczną i rozrywkową wesela z pewnością poproszą Cię o wybranie zabaw oczepinowych. Masz prawo odmówić, jednocześnie sugerując, by czy to DJ, czy zespół muzyczny, znalazł jakieś rozwiązanie, które pozwoli zabawić gości bez konieczności organizowania zawodów w przeciąganiu jajka przez nogawkę. Zawodowcy nie powinni mieć z tym problemu. Fajnym pomysłem może być np. zaproszenie wszystkich do zatańczenia w parach do szlagierów z różnych epok muzycznych.

Świeża dostawa jedzenia w godzinie oczepin

Nic tak nie odciąga uwagi gości od wydarzeń na parkiecie, jak dobre, gorące jedzenie. Porozmawiaj z managerem restauracji, poinformuj, że nie planujesz oczepin, dlatego prosisz o zmianę harmonogramu serwowania dań. Przykładowo: o północy, czyli wtedy, gdy zwyczajowo zaczynają się oczepiny, na stoły może „wjechać” pieczony struś, prosiak czy cokolwiek innego, co wzbudzi zainteresowanie gości.

Coś elegantszego

Zastanów się też, czy przeszkadza Ci sama idea oczepin, czy może tylko plebejski charakter tradycyjnych zabaw. Jeśli to drugie, wciąż możesz rozważyć zorganizowanie oczepin, ale w elegantszym stylu. Inspiracją mogą być np. zabawy z okresu przedwojennego czy wręcz czasów „Pana Tadeusza”. Poszukaj takich ciekawostek w Internecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.