Czy trzeba nosić obrączkę po ślubie?

Krzysztof Jagielski
10.02.2023

Obrączka to symbol bycia w związku małżeńskim. W Polsce zwyczajowo nosi się ją na palcu serdecznym prawej dłoni. Większość małżonków stosuje się do tej tradycji, jednak coraz częściej zdarza się, że np. mąż czy żona rezygnuje z noszenia obrączki na co dzień. Czy to wypada? Jeśli sama rozważasz schowanie obrączki do kuferka z biżuterią, to zacznij od przeczytania naszego poradnika.

Wybór zawsze należy do Ciebie

Jeśli z jakiegoś powodu uznałaś, że nie chcesz nosić obrączki na co dzień, a Twój mąż nie ma z tym żadnego problemu, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Nie musisz restrykcyjnie stosować się do tradycji.

Obrączka rzeczywiście może być dość kłopotliwa dla osób wykonujących niektóre zawody, na przykład w branży spożywczej, przy produkcji żywności, w branży budowlanej czy nawet w biurze (początkowo trudno jest się przyzwyczaić do pisania na klawiaturze z dodatkowym obciążeniem dłoni).

To tylko symbol

Noszenie obrączki na placu wcale nie oznacza, że dana osoba jest wierna i po uszy zakochana we współmałżonku. To wyłącznie symbol, na który wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi i nie przykłada do niego większej wagi.

Dlatego nie kieruj się tutaj wątpliwościami natury etycznej. Fakt zdjęcia obrączki nie oznacza, że nie kochasz męża czy planujesz zdradę.

Raczej noś obrączkę podczas ważnych uroczystości rodzinnych

Na koniec dobra rada: jeśli nie chcesz ryzykować konfliktów w rodzinie czy głupich pytań ze strony np. teściowej, to pamiętaj o założeniu obrączki przed wyjście na jakąś rodzinną imprezę – na przykład urodziny, chrzciny, rocznicę ślubu etc.

Brak obrączki na Twoim palcu może zostać wychwycony przez członków rodziny i wzbudzić niemałą sensację oraz niepotrzebne podejrzenia, że w Waszym związku źle się dzieje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.