Dostałaś zaproszenie na ślub i wesele? Sprawdź, ile wydasz

Mariusz Siwko
08.06.2021

Otrzymanie zaproszenia na ślub i wesele zwykle jest bardzo przyjemne – świadczy to o tym, że narzeczeni o nas pamiętają i chętnie zobaczą nas na najważniejszej w swoim życiu uroczystości. Z drugiej jednak strony taki zaszczyt wiąże się z konkretnymi i niemały wydatkami. Jeśli właśnie dostałaś zaproszenie na ślub oraz wesele, to sprawdź, jak mocno ucierpi na tym Twój portfel.

Sukienka

Pamiętaj, aby nigdy nie zakładać na ślub i wesele białej sukienki (nie wolno konkurować z panną młodą), ani czarnej (to nie pogrzeb). Poza tym masz pełną swobodę, choć oczywiście zadbaj o to, aby prezentować się schludnie i niewyzywająco. Niezłą sukienkę weselną kupisz w sieciówce za około 120 złotych.

Buty

Wygodne i eleganckie buty to podstawa. Jeśli nie chcesz męczyć się po kilku godzinach szaleństw na parkiecie, to lepiej postaw na idealnie dopasowane obuwie ze skórzaną wyściółką. Cena takich butów jest oczywiście uzależniona od marki oraz jakości wykonania. Skromnie licz 200 złotych.

Fryzjer

Nie wypada pojawić się na ślubie i weselu w zwyczajnej, codziennej fryzurze. Jeśli chcesz trochę zaszaleć, ale jednak nie zdecydujesz się na koloryzację, to za samo skrócenie końcówek i upięcie zapłacisz od 100 złotych. Czesanie to koszt od około 60 złotych.

Kosmetyczka

Przed ślubem znajomych warto wybrać się do kosmetyczki, aby doprowadzić do porządku cerę oraz dłonie i stopy. Takim minimum będzie tutaj zabieg peelingu chemicznego połączony z nawilżaniem skóry twarzy. Do tego obowiązkowy manicure i pedicure. W sumie zapłacisz za to jakieś 250 złotych.

Koperta

To spory wydatek, ponieważ nie wypada przyjść na ślub z gołą ręką. Młodzi pewnie poproszą o pieniądze, żeby mogli kupić sobie to, czego naprawdę potrzebują. Ile powinnaś włożyć do koperty? Wiele zależy od stopnia Twojej zażyłości z narzeczonymi, ale też od Twoich możliwości finansowych – zapożyczanie się, żeby zrobić dobre wrażenie jest mało rozsądne.

Dobrze sprawdza się tutaj natomiast zasada „za talerzyk”. Ustal, ile mniej więcej młodzi mogli zapłacić za jednego gościa w restauracji i taką kwotę włóż do koperty. Zwyczajowo jest to od 200 złotych w górę oraz od 400 złotych w górę za parę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.