Ile pieniędzy uzbierasz z wesela? Sprawdź, jak łatwo to policzyć

Krzysztof Jagielski
30.11.2023

Choć nikt nie organizuje wesela z myślą o zarobku, to jednak faktem jest, że młodzi bardzo często w myślach przeliczają pieniądze, jakie otrzymają od gości w kopertach. Nie ma w tym nic złego, a już na pewno nie wtedy, gdy prezenty mają pomóc w sfinansowaniu imprezy weselnej czy w zakupie pierwszego mieszkania, samochodu, najpotrzebniejszych rzeczy itd. Sprawdź, jak łatwo możesz policzyć – oczywiście w przybliżeniu – ile pieniędzy uzbierasz z wesela.

Uwzględnij tzw. talerzyk

Talerzyk to popularny „przelicznik” wartości prezentu, jaki wypada dać parze młodej. Goście, którzy chcą podarować gotówkę, praktycznie zawsze ustalają, ile młodzi mogli zapłacić za pojedyncze nakrycie. Jeśli jest to np. 200 zł, a na wesele wybiera się para, to wiadomo, że można od niej oczekiwać prezentu o wartości około 400-500 zł – oczywiście zwyczajowo więcej dają rodzice, dziadkowie, chrzestni czy rodzeństwo.

Talerzyk x liczba gości = przybliżona suma

Znając już wartość talerzyka możesz w bardzo prosty sposób policzyć, ile mniej więcej dadzą goście w kopertach. Wystarczy pomnożyć talerzyk przez liczbę gości i gotowe. Tutaj mała wskazówka: w swoich wyliczeniach nie uwzględniaj dzieci, nawet jeśli ponosisz koszt ich obecności na weselu. Lepiej być mile zaskoczonym niż rozczarowanym.

Weź pod uwagę także prezenty rzeczowe

Jeśli wiesz, że np. babcia czy ciotka zawsze daje prezenty rzeczowe, to także możesz to uwzględnić w swoich wyliczeniach. Zwłaszcza, gdy z góry wiadomo, co dostaniesz – na przykład mikrofalówkę, zestaw kawowy, zestaw obiadowy etc.

Takie prezenty zawsze można spieniężyć, o ile oczywiście ich nie potrzebujesz. Sprawdź, „po ile chodzą” tego typu przedmioty na popularnym portalu ogłoszeniowym, a po weselu wystaw je na sprzedaż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie