Jak poprosić rodziców o pieniądze na ślub?

Mateusz Rąbalski
25.06.2021

Organizacja ślubu i wesela, nawet skromnego, to duże obciążenie finansowe. Nie wszyscy młodzi ludzie mogą sobie pozwolić na opłacenie uroczystości bez posiłkowania się kredytem. To zawsze zły pomysł. Dużo rozsądniej będzie poprosić o pomoc rodziców. Jest to oczywiście krępujące, ale skoro nie ma innego wyjścia, to na pewno warto się przełamać. Sprawdź, jak poprosić rodziców o pieniądze na ślub.

Ustalcie, jaki budżet jest Wam potrzebny

Nie ma sensu podejmować rozmowy z rodzicami, jeśli sami nie wiecie, ile pieniędzy chcecie od nich dostać. Policzcie sobie dokładnie wszystkie planowane wydatki i ułóżcie budżet ślubny. Następnie sprawdźcie, ile macie środków i ewentualnie zrezygnujcie z niektórych rzeczy, które nie są niezbędne. W ten sposób będziecie mieć konkretną wiedzę na temat Waszych potrzeb finansowych.

Okażcie skromność

Złym pomysłem jest proszenie rodziców o pieniądze na elementy ślubne, które kojarzą się raczej z rozrzutnością. Wyobraźcie sobie miny rodziców, którzy słyszą, że mają sfinansować wynajęcie luksusowego samochodu czy podróży poślubnej do Australii. To byłoby z Waszej strony niepoważne.

Bądźcie szczerzy

Skoro już zdecydowaliście się na taką rozmowę, to po co mielibyście się krygować, kluczyć i wymyślać jakieś niestworzone historie? W końcu to Wasi rodzice, którzy na pewno chcą Wam pomóc w zorganizowaniu pięknego ślubu. Powiedzcie wprost, że potrzebujecie pieniędzy, aby sfinansować np. wynajęcie lokalu czy zatrudnienie fotografa. Szczera rozmowa jest najlepszym, co możecie zrobić w tej sytuacji.

Nie sięgajcie po szantaż!

Przykładem szantażu emocjonalnego może być np. powiedzenie rodzicom, że bez ich pomocy nie spełnicie marzenia o pięknym ślubie lub nie weźmiecie go w ogóle i będziecie musieli żyć „na kocią łapę”. To nieeleganckie zachowanie. Podobnie jest w przypadku innej formy szantażu, czyli stawiania rodziców przed dylematem – albo dadzą Wam pieniądze na ślub, albo zmuszą Was do zaciągnięcia drogiego kredytu.

Zadeklarujcie, że oddacie pieniądze

Jeśli macie problem moralny z braniem pieniędzy na ślub od rodziców, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zaproponowali rodzinną pożyczkę. Jest to szczególnie dobry pomysł w sytuacji, gdy wiecie, że rodzicom się nie przelewa i nie mogą oni sobie pozwolić na wydanie lekką ręką np. 10 000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.