Kiedy warto odłożyć decyzję o ślubie?

Mariusz Siwko
13.12.2022

Ślub to bardzo ważne wydarzenie w życiu dorosłego człowieka. Teoretycznie taką decyzję podejmuje się tylko raz, choć wiadomo, że różnie z tym bywa. I choćby z tego względu naprawdę warto się dobrze zastanowić przed zrobieniem tego kroku. W naszym poradniku omawiamy kilka sytuacji, w których lepiej jest odłożyć decyzję o ślubie.

Nie jesteście siebie pewni

No cóż, zdarza się. Jeśli nie macie jeszcze pełnego przekonania, że chcecie być razem w małżeństwie, to najwyraźniej nie jesteście jeszcze na to gotowi i lepiej się wstrzymajcie. Pomieszkajcie razem, pobądźcie ze sobą, jedźcie na wspólne wakacje, rozwiążcie kilka problemów, pokłóćcie się i dopiero wtedy oceńcie, czy taki związek ma sens.

Nie macie ustabilizowanej sytuacji materialnej

Choć wiele osób nadal twierdzi, że małżeństwo nie powinno mieć związku z sytuacją materialną, to doświadczenie uczy, że jak najbardziej ma. Jeśli jesteście bez pracy, nie macie mieszkania i po ślubie musielibyście zamieszkać z rodzicami, to pomysł zawarcia małżeństwa na tym etapie jest mocno średni.

Chcecie jeszcze przez jakiś czas skupić się na karierze

Kariera zawodowa jest ważna, ponieważ zapewnia byt materialny, pozwala się rozwijać i czerpać satysfakcję z własnej niezależności, wiedzy oraz umiejętności. Dlatego nie powinna schodzić na dalszy plan. Jeśli oboje jesteście na takim etapie kariery, gdzie naprawdę niewiele trzeba, aby np. wywalczyć awans i umocnić swoją pozycję na rynku, to wstrzymanie się ze ślubem jest naprawdę dobrym pomysłem.

Nie czujecie takiej potrzeby

To prozaiczny, ale jednocześnie ważny powód, aby jeszcze poczekać ze ślubem. Jeśli oboje go nie chcecie, bo jest Wam dobrze tak jak jest, to po co się do czegoś zmuszać? Tym bardziej nie ulegajcie presji rodziny i znajomych. To musi być Wasza suwerenna decyzja.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie