Kto może wziąć ślub? Sprawdzamy obowiązujące przepisy

Mariusz Siwko
30.09.2024

 

Decyzja o ślubie jest jedną z najbardziej odpowiedzialnych, jaką można podjąć w życiu. Z racji na jej wagę istnieją przepisy, które w istotny sposób ograniczają możliwość zawarcia małżeństwa, jeśli nie zostaną spełnione określone warunki. Sprawdź zatem, kto może wziąć ślub w Polsce.

Osoby pełnoletnie

To podstawowy warunek. Ślub mogą wziąć wyłącznie osoby, które w dniu zawarcia małżeństwa mają ukończone 18 lat. W wyjątkowych sytuacjach, kobieta, która ukończyła 16 lat, może wziąć ślub, ale tylko za zgodą sądu.

Osoby niezamężne

Ślub może wziąć osoba, która nie jest już w innym związku małżeńskim. Polskie prawo nie uznaje wielożeństwa (jest to przestępstwo).

Osoby niespokrewnione

Ślubu nie mogą wziąć osoby spokrewnione w linii prostej, takie jak ojciec z córką czy brat z siostrą. Małżeństwo jest także niedopuszczalne między osobami spowinowaconymi w linii prostej, np. między synową a teściem.

Z kolei osoby spowinowacone w linii bocznej mogą uzyskać zgodę sądu na zawarcie związku małżeńskiego.

Osoby niepozostające w stosunku przysposobienia

Chodzi tutaj o osoby, które są w relacji adopcyjnej (adoptujący i adoptowany) – one także nie mogą wziąć legalnie ślubu w Polsce.

Osoby chore psychicznie/opóźnione rozwojowo

Takie osoby mogą wziąć ślub tylko, jeśli uzyskają na to zgodę sądu, który oceni, czy małżeństwo nie wpłynie negatywnie na ich dobrostan.

Z kolei osoby całkowicie ubezwłasnowolnione nie mają prawa do zawarcia związku małżeńskiego, gdyż sąd uznaje, że nie są zdolne do podejmowania decyzji we własnym imieniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie