Ślub w ciąży: praktyczne wskazówki dla ciężarnej Panny Młodej

Mateusz Rąbalski
11.03.2021

Dawniej taka sytuacja bywa powodem do wstydu, a wręcz przyczyną społecznego ostracyzmu. Czasy na szczęście się zmieniły i dziś coraz mniej osób krzywym wzrokiem patrzy na Panny Młode biorące ślub w widocznej ciąży. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i właśnie szykujesz się do planowania uroczystości oraz wesela, w pierwszej kolejności musisz zadbać o swój komfort. Garść praktycznych wskazówek dla ciężarnej Panny Młodej znajdziesz w naszym poradniku.

Jeśli planujecie ślub kościelny

To oczywiste, że macie obawy, czy ksiądz udzieli Wam ślubu – w końcu zajście w ciążę w związku niesakramentalnym jest uznawane za grzech. Szczęśliwie coraz mniej księży podchodzi do tej kwestii tak ortodoksyjnie. Raczej nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem parafii, w której – rzecz jasna za odpowiednią opłatą – ksiądz zgodzi się przyjąć od Was sakrament małżeństwa.

Rada

Jeśli ciąża nie jest widoczna lub można ją łatwo zamaskować, nie musicie wcale chwalić się tą nowiną przed „swoim” proboszczem. Wówczas nie powinno być żadnego problemu z zarezerwowaniem terminu uroczystości.

Nie przejmuj się rodziną

Nie licz na to, że wszyscy zaproszeni goście są nowocześni, tolerancyjni i nie widzą problemu w tym, aby zajść w ciążę przed ślubem. Z pewnością masz w rodzinie jakieś ciocie, które chętnie i emocjonalnie będą to komentować, próbując na każdym kroku sprawić Ci przykrość. Po pierwsze: nie przejmuj się takimi opiniami, bo to nie jest ich sprawa. Po drugie: jeśli z góry wiesz, że może dochodzić do nieprzyjemnych sytuacji, poważnie rozważ wykreślenie problematycznych osób z listy gości.

Suknia ślubna

Z pewnością martwisz się, jak rozwiązać problem sukni ślubnej. W końcu trzeba ją zamówić z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem, a przecież nie masz pewności, jak będziesz wyglądać w dniu ślubu, gdy ciąża będzie bardziej zaawansowana. Spokojnie: salony sukien ślubnych już dawno znalazły na to sposób. Podstawą jest utalentowana krawcowa. Wybierz taką suknię, którą da się bez problemu dopasować do aktualnej sylwetki.

Przekaż więcej obowiązków narzeczonemu

Będąc w ciąży jesteś zdecydowanie bardziej podatna na stres, co nie służy ani Tobie, ani dziecku. Dlatego wyhamuj z ambicją i ustal z narzeczonym, że to on weźmie na siebie gros obowiązków związanych z organizacją ślubu i wesela. Możesz również poprosić o pomoc rodziców, przyjaciółkę, świadków. Absolutnie nie forsuj się fizycznie – zapomnij o samodzielnym strojeniu sali weselnej czy kościoła, zwłaszcza będąc w zaawansowanej ciąży.

Jeśli natomiast chodzi o samo wesele, to oczywiście ciężarna Panna Młoda nie może sobie pozwolić na bezkompromisowe szaleństwa. Nie miej żadnych oporów przed wcześniejszym opuszczeniem sali, gdy tylko poczujesz się zmęczona lub zrobi Ci się słabo. Pamiętaj o przebraniu butów – podczas wesela noś takie na płaskiej podeszwie. Często wychodź na świeże powietrze, jedz lekkostrawne potrawy, a toast wznieś bezalkoholowym szampanem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie