Tiary ślubne - nieodłączny element iście królewskich stylizacji

Antoni Kwapisz
24.06.2021

Czy wiesz, jakie święto obchodzi się 24 maja, czyli w dniu urodzin królowej Wiktorii? Jest to Dzień Tiary! Ten niezwykły dodatek jest bardzo popularny nie tylko pośród członkiń królewskich rodzin. Często na tiary ślubne decydują się Panny Młode. Jakie znane kobiety nosiły tiary? Dlaczego są tak chętnie wybieraną ozdobą? Gdzie można je kupić? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania. 

Tiara - dodatek dla księżniczki, gwiazdy i Panny Młodej

Gdy słyszymy “tiara”, pierwsze skojarzenie, jakie mamy, to księżniczka. Czym jednak jest w ogóle tiara? Obecnie tego określenia używa się wymiennie z innym - “diadem”. Oba odnoszą się do eleganckiej opaski lub niewielkiej korony, zazwyczaj ozdobionej klejnotami, kamieniami szlachetnymi. Tiara była dawniej znakiem rozpoznawczym szlachetnie urodzonych dam. Nosiły je tylko królowe, księżniczki czy przedstawicielki wysokich rodów. Zmieniło się to jednak i tiara stała się bardziej egalitarna. 

Ciekawostką jest fakt, że największą kolekcję tiar na świecie ma… brytyjska rodzina królewska. Tradycja z nimi związana mówi, że zakładać mogą je jedynie zamężne Panie. Oczywiście, z biegiem czasu tego typu zasady są coraz rzadziej przestrzegane. Można powiedzieć też, że tiary przeszły do mainstreamu. Zobaczyć można je na wybiegach, na głowach sławnych kobiet czy Panien Młodych.

Która ze znanych Pań zrobiła na nas niesamowite wrażenie, nosząc tiarę? Zacząć należy od ikon, takich jak Królowa Elżbieta, która na swój ślub z księciem Filipem włożyła prawdziwe jubilerskie cudo - tiarę królowej Marii wzorowaną na tradycyjnym rosyjskim kokoszniku. W tiarach na ślubach zachwycały także Kate Middleton i Meghan Markle. Księżna Cambridge błyszczała w podobnej do aureoli tiarze od Cartiera, a księżna Sussex w opasce z imponującą broszą w centrum, którą pożyczyła jej królowa Elżbieta.

Wspomnieliśmy jednak, że nie tylko królowe i księżne decydują się na tiary. Również gwiazdy na czerwonym dywanie potrafią idealnie dopasować tę ozdobę do zachwycających kreacji. Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Natalie Portman, Keira Knightley, a nawet Courtney Love i Paris Hilton - każda z nich na własny sposób wykorzystała efekt, jaki przynosi włożenie tak spektakularnej ozdoby.

Do jakiego stylu pasują tiary ślubne?

Wszelkiego rodzaju opaski, tiary i diademy to też wybór Panien Młodych. Tiary ślubne potrafią odmienić wizerunek i zmienić charakter stylizacji. Nie wszystkie Panie decydują się na tradycyjny welon. Nie oznacza to, że chcą całkowicie zrezygnować z ozdób do włosów. Decydują się właśnie na tiary ślubne, eleganckie opaski, fascynatory, toczki czy wianki. 

A do jakich stylizacji pasuje tiara? To zależy - odpowiedzi jest tyle, ile samych ozdób i pomysłów. Przede wszystkim uzupełnią te najbardziej spektakularne i pełne przepychu stylizacje współczesnych księżniczek. Warto jednak poznać alternatywne opcje. Tiara ślubna w parze z welonem to strzał w dziesiątkę dla miłośniczek stylu retro i vintage. Bardzo duże znaczenie ma kolor tiary - te złote idealnie wpasują się w image królowej boho. Z kolei chłodne srebro to domena dystyngowanych królowych śniegu.

Bardzo silny trend, który można obecnie zauważyć to wszelkiego rodzaju motywy florystyczne oraz listki. Takie tiary ślubne sprawią, że każda Panna Młoda będzie wyglądała jak grecka bogini - oby tylko jej przyszły mąż nie okazał się tak kochliwy jak Zeus. 

Gdzie kupić tiary ślubne? 

Obecnie bardzo dużo sklepów z biżuterią (a szczególnie te specjalizujące się w biżuterii i ozdobach ślubnych) ma w swojej ofercie tiary. Bez problemu znaleźć można zachwycające tiary ślubne w sieci. Ceny różnią się między innymi ze względu na ich wielkość, użyte materiały czy wykorzystane kryształki. Zdecydowanie warto poszukać tiar handmade, które cechują się szczególną dbałością o detale. W najważniejszym dniu Panna Młoda chce czuć się wyjątkowo, a takie poczucie daje między innymi założenie jedynej w swoim rodzaju tiary.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.