W te dni nie należy organizować ślubu i wesela

Mateusz Rąbalski
14.07.2022

Ślub to – przynajmniej teoretycznie – najważniejszy dzień w życiu narzeczonych. Wszystkie pary chcą, aby był wyjątkowy, stąd potrzeba jego drobiazgowego zaplanowania. Coraz częściej jednak schody zaczynają się już na etapie wyboru terminu, a wszystko przez brak wolnych miejsc w kalendarzach najbardziej obleganych restauracji, sali weselnych oraz hoteli. Nic dziwnego, że wielu narzeczonych zaczyna kombinować z nietypowymi terminami ślubu i wesela. Są jednak takie dni, kiedy nie powinno się organizować takiego wydarzenia, a ich listę znajdziesz w naszym poradniku.

Wigilia i Boże Narodzenie

Organizowanie ślubu i wesela w okresie najważniejszych dla większości Polaków świąt jest nierozsądne. Po pierwsze: możecie mieć problem ze skompletowaniem listy gości. Po drugie: wiele osób może się poczuć urażonych już samym pomysłem przeczącym tradycyjnej formie spędzania świąt Bożego Narodzenia.

Sylwester

Choć ślub i wesele 31 grudnia nie budzą już tak dużych kontrowersji jak w okresie świąt, to jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zawsze bierzcie pod uwagę oczekiwania zaproszonych gości – w końcu to dla nich organizuje się imprezę weselną. Być może mają już jakieś plany sylwestrowe, może wykupili zagraniczną wycieczkę czy pobyt w górach. Lepiej odpuście ten pomysł.

Wielkanoc

Tutaj w grę wchodzą dokładnie te same wątpliwości, co w przypadku ślubu i wesela w Boże Narodzenie. Wielkanoc to najważniejsze święto Kościoła katolickiego, w Polsce traktowane bardzo rodzinnie, dlatego mało kto będzie miał ochotę, aby stawić się na ślubie i później jeszcze szaleć na weselu.

Ważne dni rodzinne

Do takich dni zaliczamy przede wszystkim Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Dziecka oraz oczywiście Dzień Wszystkich Świętych. Zorganizowanie ślubu i wesela w jednym z tych dni może być uznane za niezręczność i pokrzyżować plany zaproszonym gościom.

Rocznica śmierci

Wybierając datę ślubu i wesela koniecznie zwróćcie uwagę na to, czy w danym dniu nie przypada jakaś smutna rocznica rodzinna – na przykład śmierci jednego z rodziców. Co prawda odejście kogoś bliskiego nie oznacza, że musicie już zawsze obchodzić ten dzień w żałobnym nastroju, jednak mimo wszystko bawienie się w dniu rocznicy śmierci osoby, z którą byliśmy mocno związani emocjonalnie, jest trochę nie na miejscu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.