Biotatuaż – co to takiego?

Mariusz Siwko
08.03.2018

Moda na tatuowanie ciała nie przemija i coraz więcej osób decyduje się na zafundowanie sobie takiej ozdoby. Jeśli także Tobie chodzi po głowie ten pomysł, ale obawiasz się, że po kilku latach malunek Ci się znudzi, to zainteresuj się biotatuażem. To jeden z największych hitów w profesjonalnych salonach. Czym jest biotatuaż? Ile kosztuje jego wykonanie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Prawie zwykły tatuaż

Nazwa „biotatuaż” nie ma nic wspólnego z użytymi tuszami. Tatuażysta sięga po te same barwniki, które są bezpieczne dla skóry (o ile nie występuje reakcja alergiczna). Wykonany tatuaż nie jest jednak trwały – znika w naturalny sposób po kilku latach od przeprowadzenia zabiegu. Jak to możliwe?

Cała tajemnica tkwi w technice tatuowania. Artysta wprowadza tusz dużo płycej, zwykle na głębokość 0,6-1,4 mm. Dzięki temu barwnik jest naturalnie wypłukiwany podczas zwykłych czynności higienicznych, a przede wszystkim ścierany wraz z łuszczącą się warstwą naskórka.

Właśnie dlatego biotatuaż zyskał tak ogromną popularność. Mnóstwo osób nie chce decydować się na ozdobę, która zostanie z nimi do końca życia. Wybierają więc tatuaż w wersji nietrwałej. Trzeba przy tym pamiętać, że wcześniejsze usunięcie malunku ze skóry jest tak samo skomplikowane, jak w przypadku tatuażu wykonanego tradycyjną metodą. Dlatego decyzję trzeba bardzo dokładnie przemyśleć.

Warto wiedzieć

Trwałość biotatuażu zależy od indywidualnych cech skóry. Przeciętnie całkowita wymiana naskórka trwa od 2 do 5 lat.

Ile to kosztuje?

Biotatuaż można wykonać w każdym profesjonalnym salonie. Artyści często sami oferują takie rozwiązanie osobom, które chcą się poddać zabiegowi po raz pierwszy w życiu i wyraźnie nie są w 100% przekonane, że dokonują dobrego wyboru.

Koszt wykonania biotatuażu zależy oczywiście od rozmiaru malunku oraz miejsca na ciele. Ceny zaczynają się od około 150 złotych. W niektórych salonach możesz się spotkać z nieco innym określeniem tej usługi. Część artystów nie lubi słowa „biotatuaż” – zastępuje je więc „makijażem permanentnym”.

O czym musisz pamiętać przed wykonaniem biotatuażu?

Przede wszystkim nie licz na to, że artysta zagwarantuje Ci określoną trwałość. Pogorszenie wyglądu malunku możesz zauważyć nawet po kilku miesiącach, ponieważ nie da się wprowadzić tuszu na dokładnie taką samą głębokość na całej powierzchni tatuażu. Trwałość zależy też od częstotliwości wykonywania peelingu skóry czy od ekspozycji na słońce (tatuaż blednie pod wpływem promieniowania UV).

Pamiętaj również, że biotatuaż to mimo wszystko poważna ingerencja w strukturę skóry. Dlatego przed wykonaniem malunku poproś artystę o przeprowadzenie próby uczuleniowej w postaci małej kropki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie