Jak dbać o urodę po ciąży? Kilka wskazówek

Mariusz Siwko
27.07.2022

W ciąży na pewno byłaś zadowolona ze swojego wyglądu. To zasługa wzmożonej produkcji estrogenów, których poziom po porodzie niestety gwałtownie spada. Dlatego Twoja cera jest ziemista, włosy wypadają garściami, a na dokładkę jeszcze masz problemy dermatologiczne. Nie musisz wcale tego akceptować. Wykorzystaj te wskazówki, aby zadbać o swoją urodę po ciąży.

Odwiedź kosmetyczkę

To pierwsze, co powinnaś zrobić. Poproś partnera czy np. mamę o popilnowanie maluszka i idź do zaufanej kosmetyczki. Specjalistka dokładnie obejrzy Twoją skórę i rozpozna najpilniejsze problemy. Zaproponuje też odpowiednie zabiegi, które są bezpieczne w okresie połogu oraz karmienia piersią (pamiętaj, że większość inwazyjnych zabiegów jest teraz dla Ciebie niedostępna).

Poza tym już sam fakt, że wyjdziesz z domu sama do ładnego miejsca pozytywnie wpłynie na Twoją psychikę, co jest obecnie kluczowe.

Pamiętaj o ruchu i zdrowym odżywianiu

Zanim zaczniesz sięgać po najróżniejsze kosmetyki i szukać porad w Internecie, zacznij dbać o swoje ciało. Po ciąży Twój organizm jest skrajnie osłabiony, dlatego musisz mu dostarczyć energii ze zdrowych źródeł – głównie z pożywienia. Postaw na dietę warzywną, choć nie stroń też od ryb (cenne źródło witamin) oraz mięsa (białko).

Bardzo ważne jest, abyś możliwie jak najszybciej zaczęła się ruszać. Gdy tylko będziesz mogła podnieść się z łóżka bez bólu zacznij chodzić z dzieckiem na spacery. Możesz też robić przysiady przy wózku, a w domu wypróbować różne zestawy ćwiczeń. To pozytywnie wpłynie także na Twoją urodę.

Skonsultuj z ginekologiem przyjmowanie suplementów

Koniecznie udaj się na wizytę w gabinecie ginekologicznym i zapytaj lekarza, jakie suplementy będą bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka (karmionego piersią). Po ciąży najprawdopodobniej masz niedobory witamin, w tym A i E, które w dużej mierze odpowiadają za stan cery, włosów i paznokci.

Stosuj domowe zabiegi kosmetyczne

Są bezpieczne, nieinwazyjne i można się im poddawać nawet w okresie karmienia piersią. W sieci znajdziesz mnóstwo przepisów na domowe maseczki, płukanki i wcierki do włosów, peelingi czy odżywcze mikstury. W ten sposób dużo szybciej wrócisz do formy i poradzisz sobie z drobnymi problemami dermatologicznymi czy włosowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.