Łupież brwi. Co można na to poradzić?

Jerzy Biernacki
28.10.2022

Każdy słyszał o łupieżu włosów, ale łupież brwi to znacznie rzadsze zjawisko. Nie jest tak dokuczliwy, jednak tylko do czasu, aż białawe płatki skóry nie zaczną być doskonale widoczne na brwiach, co psuje wygląd całej twarzy. Jak sobie z tym poradzić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Skąd się bierze łupież brwi?

Łupież brwi to problem najczęściej spowodowany łojotokowym zapaleniem skóry, za które odpowiadają patogeny odżywiające się ludzkim naskórkiem (grzyby). Można tutaj wyróżnić kilka czynników ryzyka:

  • okres dojrzewania, kiedy skóra mocno się przetłuszcza,
  • nieprawidłowa pielęgnacja cery (używanie agresywnych kosmetyków myjących),
  • narażanie cery na zmienne warunki atmosferyczne, na przykład przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzenie na upał,
  • zlekceważenie pierwszych oznak łupieżu skóry głowy.

Co robić?

Jeśli zauważyłaś u siebie łupież brwi, to w pierwszej kolejności warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na tę przypadłość. Zacznij od sięgnięcia po zwykły ocet jabłkowy, którym należy przemywać brwi – ma on właściwości antyseptyczne, odkaża oraz oczyszcza skórę. Używaj octu jabłkowego 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli nie masz pod ręką octu jabłkowego, to możesz przygotować prostą miksturę na bazie soli i soku z cytryny, którą także przemywamy brwi kilka razy w tygodniu.

Innym domowym sposobem na łupież brwi jest nałożenie rozdrobnionego czosnku zmieszanego z wodą. Zostaw papkę na brwiach na kilka minut i powtarzaj zabieg raz w tygodniu – powinno pomóc.

Wspomnijmy również o olejku rycynowym, który ma bardzo szeroki zastosowanie kosmetyczne i świetnie sprawdza się również w leczeniu łupieżu brwi. Olejek nanosimy na brwi, następnie przykrywamy twarz ręcznikiem i zostawiamy na około pół godziny. Możesz powtarzać ten zabieg kilka razy w tygodniu.

Jeśli żaden z tych sposobów nie zadziałał, to nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, który przepisze Ci odpowiednie środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu łupieżu brwi, a dokładnie łojotokowego zapalenia skóry, które jest przyczyną tego problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie