Z określeniem makijaż permanentny spotkała się niemal każda z nas. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla tych kobiet, które szalonym biegu życia nie mają czasu na spędzanie czasu przed lustrem i chcą wyglądać atrakcyjnie niezależnie od sytuacji. Niezależnie czy jesteś w pracy, podczas intensywnego treningu, czy na plaży, makijaż permanentny się nie zmywa i zawsze wygląda doskonale. Co jednak warto wiedzieć na temat tego zabiegu?
Makijaż permanentny oczu to wcale nie jest wynalazek XX wieku. Stosowany był już w Chinach ponad dwa tysiące lat temu. Wynikało to z faktu, że Azjatki, mają dość skąpe owłosienie w okolicy oczu – rzęsy i brwi. Te, które chciały szczycić się pięknym i wyrazistym spojrzeniem, musiały się poddać specjalnemu zabiegowi pigmentacji. Wykonywana była za pomocą specjalnej igły do szycia jedwabiu, która za pomocą wełnianej nitki była przymocowana do bambusowego zbiorniczka na tusz. Wbijana w naskórek igła wprowadzała pigment. Choć technika ta bardziej nawiązuje do klasycznych tatuaży, podkreślała, ona brwi oraz dość rzadkie rzęsy.
Oczywiście od tamtej pory wiele się zmieniło. Metoda wykonywania makijażu permanentnego została zaprezentowana na początku lat 80, przez Chinkę Czeng Ming Ming podczas kongresu kosmetycznego w Nowym Jorku i od razu zyskał dużą popularność.
Makijaż permanentny tak jak wszystko wokół nas uległo zmianie od lat 80. Nowoczesne techniki i narzędzie oraz udoskonalone barwniki spowodowały, że zabieg ten wykonywane jest szybciej, wygodniej oraz jest znacznie bezpieczniejszy.
Mikropigmentacja oczu polega na wprowadzeniu za pomocą specjalnej igły jednorazowej barwnika w warstwę naskórka, zazwyczaj do głębokości 0,3 – 0,5 mm. Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu nie ma większego poczucia dyskomfortu. Przypomina to wykonywanie tatuażu, jednak różni się tym, że barwniki makijażu permanentnego zlokalizowane są w płytszych warstwach skóry, przez co nie jest on trwały, a jedynie utrzymuje się przez 1,5 do 2 lat.
Trwałość takiego makijażu jest zależna od kilku istotnych czynników:
Podczas zabiegu mikropigmentacji może być wykonanych kilka rodzajów kresek, zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Kreska górna w linii rzęs daje najdelikatniejszy na najbardziej naturalny wygląd. Wykonywana jest jedynie w linii rzęs i nie wychodzi poza jej obręb. Optycznie powiększa oczy, wzmacniając ich oprawę oraz daje efekt gęstych rzęs.
Kreska górna średnia to doskonała opcja dla każdej kobiety, która zawsze chce mieć elegancki, jednak nieprzerysowany makijaż. Mikropigmentacja obejmuje linię rzęs oraz linię tuż nad nią. Oczy zostają delikatnie podkreślone, sprawiają wrażenie większych a rzęsy gęściejsze.
Kreska górna dekoracyjna jest najbardziej wyrazista oraz efektowna. Grubsza kreska barwnika wykracza poza obręb kącika zewnętrznego oka i może być lekko podciągnięta ku górze. Wykonywana jest w celu korekty kształtu oka oraz, by podkreślić jego oprawę.
Oko można podkreślić również przez wykonanie makijażu permanentnego brwi, a całość uzupełni mikropigmentacja ust.
Sukces perfekcyjnego makijażu permanentnego zależy oczywiście od jakości jego wykonania. Zazwyczaj zabieg ten podzielony jest na trzy etapy.
1. Na pierwszym spotkaniu wykonywana jest konsultacja, podczas której opracowywany jest próbny rysunek makijażu, oceniany jest stan skóry przed zabiegiem oraz analizuje się czy nie ma żadnych przeciwwskazań.
2. W kolejnym etapie wykonywany jest już zabieg wprowadzenia barwnika pod skórę. Czas jego trwania wynosi od 1 do 3 godzin zależnie od takich czynników jak:
3. Ostatni etap to korekta makijażu, która jest wykonywana około 4 tygodnie po zabiegu. Czas ten jest potrzebny na wygojenie się i zejścia wszystkich strupków, które powstały po mikropigmentacji. Trwa on 30 minut do 2 godzin i ma on na celu poprawienie wykonanej mikropigmentacji.
Artykuł partnera