Na czym polega manualne oczyszczanie twarzy?

Maciej Piwowski
04.12.2018

Zadbana cera to jeden z najważniejszych przymiotów kobiecości. Wiele z nas zmaga się jednak z przeróżnymi problemami skórnymi, które często są efektem niedostatecznego oczyszczania twarzy. Standardowe kosmetyki to czasami za mało – wówczas należy udać się do kosmetyczki. Ta może zaproponować bardzo popularny zabieg manualnego oczyszczania twarzy. Na czym on polega?

Sposób na dogłębne oczyszczenie cery

Manualne oczyszczanie twarzy, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się ręcznie. Kosmetyczka nie używa do tego żadnych urządzeń, co niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim chroni to cerę przed podrażnieniami, a także pozwala specjalistce stale kontrolować cały proces i natychmiast reagować na ewentualnie pojawiające się zmiany.

Zabieg manualne oczyszczania można wykonać nie tylko na twarzy, ale także plecach, szyi i dekolcie. Jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się typowych defektów skórnych, czyli zaskórników, wągrów, a nawet krostek.

Jak przebiega ten zabieg?

Pierwszym etapem jest wykonanie demakijażu. Następnie kosmetyczka zabiera się za przeprowadzenie delikatnego peelingu skóry, aby pozbyć się warstwy zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu cera może znów swobodnie oddychać. Jest to jednak dopiero wstęp do właściwego zabiegu.

Kolejnym krokiem jest nałożenie na twarz specjalnej maseczki oraz poddanie jej działaniu pary wodnej. Kosmetyczki nazywają to „rozpulchnianiem skóry”. Efektem jest rozszerzenie porów, co daje dostęp do głębszych warstw skóry i pozwala ręcznie usunąć z niej zaskórniki i wągry – polega to na zwykłym wyciskaniu tych zanieczyszczeń (kosmetyczka może pomóc sobie sterylną igłą).

Po oczyszczeniu cery trzeba jeszcze ją zdezynfekować oraz poddać zabiegowi darsonwalizacji, dzięki czemu skóra jest zabezpieczona przed bakteriami. Na sam koniec kosmetyczka nakłada jeszcze kojącą maseczkę oraz krem ochronny.

Częstotliwość i przeciwwskazania

Zabieg manualnego oczyszczania twarzy warto przeprowadzać raz w miesiącu, choć w przypadku cery przetłuszczającej się lub mieszanej można ten okres wydłużyć do około 6 tygodni.

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Manualnemu oczyszczaniu twarzy nie należy się poddawać wtedy, gdy skóra została zaatakowana przez opryszczkę lub cierpi na inną infekcję bakteryjną, wirusową lub grzybiczą.

Niezalecane jest również przeprowadzanie zabiegu w przypadku alergii, zapalenia skóry, ciąży i choroby nowotworowej. Z tej metody powinny także zrezygnować osoby mające wyjątkowo wrażliwą cerę, w tym naczynkową i dotkniętą trądzikiem różowatym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie