Na pewno nie wiedziałaś, że łupiny z cebuli mogą się do czegoś przydać...

Maciej Piwowski
15.06.2018

Nie ma chyba osoby, która mogłaby zadeklarować, że lubi obierać cebulę. Jest to bardzo nieprzyjemna czynność, podczas której nasze oczy ulegają silnemu podrażnieniu – stąd też nieodzowny płacz. Cebula ma jednak szerokie zastosowanie kulinarne, dlatego nie ma wyjścia: trzeba ją od czasu do czasu obrać. Co robisz wtedy z łupinami? To oczywiste, że je wyrzucasz. Okazuje się, że popełniasz tym samym błąd, ponieważ łupiny z cebuli mają doskonałe właściwości zdrowotne. Jak je wykorzystać? Przeczytaj.

Dlaczego nie powinnaś wyrzucać łupin z cebuli?

Z prostego powodu: zawierają one mnóstwo cennych składników. Przede wszystkim są źródłem związków fenolowych, które – co potwierdziły badania – ograniczają ryzyko zachorowania na nowotwory, a także są bardzo korzystne w terapii choroby wieńcowej.

Łupiny zawierają również siarkę. Nie wszyscy wiedzą, że ma ona bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Jest niezbędna w procesie usuwania toksyn z ciała.

Ponadto w łupinach znajdują się fruktany, które odpowiadają za rozwój floty bakteryjnej w jelitach. Ten niepozorny i lekceważony produkt stanowi również bogactwo błonnika. Gwarantuje on długie uczucie sytości, reguluje pracę układu trawiennego, ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Szerokie zastosowanie łupin

Mogłoby się wydawać, że łupiny z cebuli są produktem bezwartościowym, którego nie da się już wykorzystać w kuchni (chyba że do zabarwienia skorupek jajek przed Wielkanocą). Nic bardziej mylnego. Z łupin możesz przygotować np. smaczny napój. Jest to bardzo łatwe.

Wystarczy zalać łupiny letnią wodą, a następnie zagotować. Po około 15 minutach od odstawienia płyn przecedzamy i przelewamy do szklanki. Napój jest gotowy do wypicia od razu. Możesz go pić kilka razy dziennie, zastępując nim kawę czy herbatę. Oczywiście pamiętaj, aby od razu umyć zęby, bo z ust będzie się wydobywać ostry, cebulowy zapach.

Rada

Odwaru możesz również użyć w celach kosmetycznych. Jest to znakomity środek na cerę trądzikową.

Napój z łupin z cebuli jest świetną propozycją dla osób cierpiących na biegunkę oraz osłabionym czy przechodzącym zatrucie pokarmowe. Koniecznie spróbuj, a przekonasz się, że jednak te łupiny nie są tak bezużyteczne, jak wcześniej sądziłaś.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.