Podrażnienia skórne u dzieci: co je wywołuje?

Maciej Piwowski
08.08.2018

Z tym problemem zetknęła się chyba każda mama. Pielęgnujesz maluszka najlepiej jak umiesz, a i tak co jakiś czas zauważasz na jego delikatnej skórze różnego rodzaju podrażnienia. Spokojnie, część z nich pojawia się naturalnie i nie ma związku z czynnościami higienicznymi. Wymieniamy najpowszechniejsze podrażnienia skórne u dzieci oraz wyjaśniamy, skąd się właściwie biorą.

Ciemieniucha

Jest to bardzo charakterystyczne podrażnienie, które trudno pomylić z czymkolwiek innym. Ciemieniucha objawia się nadmiernym złuszczaniem skóry na główce maluszka oraz powstawaniem nieestetycznych strupków na szczycie skalpu. Ten problem występuje u maleńkich dzieci i ma związek z hormonami matki, które wciąż krążą w organizmie brzdąca, zmuszając gruczoły łojowe do intensywnej produkcji sebum.

Egzema

Zmiany skórne, które przypominają zgrubienie i za nic nie chcą się goić nawet przy stosowaniu specjalistycznych maści, to najczęściej właśnie egzema. Organizm dziecka reaguje tak na kontakt z jakimś alergenem. Jeśli u Twojego malca notorycznie pojawiają się egzemy, to najprawdopodobniej jest on na coś uczulony – mogą to być np. przyjmowane przez Ciebie pokarmy, kurz czy proszek do prania. Po kolei eliminuj potencjalne źródła problemu. W ostateczności możesz też poddać dziecko testom alergicznym.

Suchość skóry

Skóra niemowlaka powinna być idealnie gładka i miękka, co świadczy o jej dobrym nawilżeniu. Jeśli pieszcząc maluszka wyczuwasz, że jego ciało miejscami jest szorstkie, to masz do czynienia z nadmierną suchością skóry. Może to być spowodowane np. zbyt intensywną ekspozycją na słońce, noszeniem nieodpowiednich ubranek czy stosowaniem środków myjących zawierających silne detergenty.

Potówki

Jak sama nazwa wskazuje, są to zmiany spowodowane nadmiernym poceniem się dziecka. Najczęściej jest to efekt przegrzewania malucha, czyli ubierania go nieadekwatnie do panującej temperatury. Potówki (charakterystyczne kropki) pojawiają się głównie na szyi, barkach i główce. Spróbuj ubierać dziecko nieco lżej, przed spaniem wywietrz też pokoik malucha.

Pokrzywka

Bardzo nieprzyjemna zmiana skórna, ponieważ dziecko może odczuwać silne swędzenie (a samo nie potrafi się jeszcze podrapać). Pokrzywka w większości przypadków jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem. Jeśli jednak towarzyszą jej także problemy z oddychaniem, jak najszybciej zgłoś się do szpitala na szczegółową diagnostykę.

Odparzenia

Mogą być spowodowane zbyt rzadkim zmienianiem pieluszki lub przegrzaniem skóry w okolicach intymnych. Odparzenia są bardzo bolesne, dlatego nie wolno do nich dopuszczać. Nie oszczędzaj na zdrowiu dziecka, zmieniaj mu pieluszkę maksymalnie co 2 godziny (oczywiście natychmiast po oddaniu stolca) i regularnie smaruj okolice odbytu delikatną maścią lub kremem nawilżającym dla dzieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie