Przetłuszczają Ci się włosy? 5 sposobów na poradzenie sobie z tym problemem

Przetłuszczone włosy nie wyglądają efektownie. Sprawiają wrażenie brudnych i zaniedbanych. Warto przy tym wiedzieć, że problem ten wcale nie dotyczy tylko nastolatków i może pojawić się w każdym wieku. Co możesz poradzić na przetłuszczające się włosy? Sprawdź nasze sposoby!

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Za przetłuszczanie się włosów odpowiada sebum, czyli łój produkowany przez gruczoły łojowe. Ta produkcja trwa cały czas, bo sebum ma za zadanie chronić skórę głowy przed przesuszaniem, ma także właściwości przeciwzapalne. Jednak zbyt duże ilości sebum zawsze będą przynosić efekt przetłuszczania się włosów.

Dlaczego tak się dzieje? Powody mogą być różne. Zwykle wina leży po stronie źle dobranych kosmetyków – szczególnie tych o działaniu przesuszającym, popularnych w walce z łupieżem. Inne przyczyny to np. stres. Osoby żyjące w silnym napięciu emocjonalnym mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, co także powoduje nadprodukcję sebum.

Kolejny powód to zmiany hormonalne. Przetłuszczanie się włosów bardzo często towarzyszy kobietom po ciąży lub tym, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Jak poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami? 5 sprawdzonych rad!

Jeśli Twoje włosy się przetłuszczają, powinnaś przede wszystkim wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy. Może być też jednak tak, że Twoje pasma mają naturalną tendencję do przetłuszczania – wówczas konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z problemem przetłuszczających się włosów:

  1. Częste mycie głowy – co codziennego mycia włosów używaj łagodnych szamponów ziołowych. Unikaj natomiast tych z dużą zawartością detergentów, bo przesuszają one skórę, co będzie prowadzić do wzmożonej produkcji sebum.
  2. Zmień dietę – ze swojej diety powinnaś wykluczyć słodycze i tłuste potrawy. Zacznij jeść zdrowo, postaw na warzywa i owoce.
  3. Unikaj stresu – łatwo powiedzieć, prawda? Jeśli masz bardzo stresującą pracę, to poszukaj sposobu na rozładowanie złych emocji. Uprawiaj sport, umawiaj się z koleżankami, poświęć więcej czasu rodzinie.
  4. Domowe płukanki – płukanki są znakomitym sposobem na ograniczenie produkcji sebum. W domu wykonaj prostą miksturę na bazie octu jabłkowego i soku z cytryny. Kwaśne pH spowoduje, że Twoje włosy będą bardziej suche, ale też miękkie i lśniące.
  5. Nawilżanie – jest bardzo ważne w walce z przetłuszczaniem się włosów. Jeśli zapewnisz skórze głowy odpowiedni poziom nawilżenia, to gruczoły łojowe przestaną produkować tak duże ilości sebum. Postaw na odżywki nawilżające i oleje.

Jeśli to nie pomoże, istnieje prawdopodobieństwo, że masz poważniejszy problem dermatologiczny. Wówczas jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, ponieważ bagatelizowane przetłuszczanie się włosów może przerodzić się nawet w łojotokowe zapalenie skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.