Te czynniki fatalnie odbijają się na zdrowiu Twoich włosów, skóry i paznokci. Nie lekceważ ich!

Mariusz Siwko
24.06.2021

Mówi się, że włosy, skóra i paznokcie są papierkami lakmusowymi kondycji całego organizmu. Gdy wyglądają nieciekawie, to znak, że pora przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Czy jednak wiesz, że fatalny wpływ na włosy, skórę i paznokcie mają również z pozoru błahe czynniki zewnętrzne? Bagatelizując je nieświadomie pogarszasz swój wygląd oraz „pracujesz” na poważne problemy dermatologiczne. Na co powinnaś zatem szczególnie uważać?

Promieniowanie słoneczne

Jest bardzo szkodliwe zarówno dla włosów, jak i skóry. Oczywiście w rozsądnej dawce promieniowanie słoneczne sprzyja produkcji witaminy D, która buduje odporność, ale w nadmiarze słońce może Ci wyrządzić poważną krzywdę. Jeśli więc wybierasz się na plażę lub planujesz dłuższy spacer w słoneczny dzień, bezwzględnie pamiętaj o zabezpieczeniu skóry dobrym kremem z wysokim filtrem, a włosy dodatkowo spryskaj olejkiem chroniącym przed promieniowaniem i wysoką temperaturą.

Twarda woda

Narzeka na nią większość z nas. I choć twarda woda jest zdrowa do picia (o ile zawiera minerały, a nie różne zanieczyszczenia wodociągowe), to niestety nie służy ani włosom, ani skórze, ani nawet paznokciom. Na pewno zauważyłaś, że krótko po kąpieli Twoja skóra wydaje się być mocno przesuszona, a włosy przypominają siano. To właśnie efekt kontaktu z twardą wodą. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej byłoby zainwestować w centralny zmiękczacz wody. Jeśli nie wchodzi to w grę, pamiętaj o używaniu balsamów nawilżających lub specjalnych płynów do kąpieli – chociażby takich do pielęgnacji skóry atopowej.

Suche powietrze

Ma bardzo zły wpływ na nawilżenie skóry i włosów. To dlatego po całym dniu pracy w ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu masz wrażenie, jakbyś ktoś dosłownie wyżymał Cię z wody. Receptą na to jest oczywiście regularne nawilżanie skóry od wewnątrz i z zewnątrz. Włosy natomiast co jakiś czas spryskuj olejkiem nawilżającym.

Mróz

Jeśli planujesz choćby krótki spacer na mrozie, to koniecznie zabezpiecz usta pomadką, a na twarz nałóż tłusty krem. Zabezpieczy to Twoją skórę przed przesuszeniem i problematycznym pękaniem. Jeśli chodzi o włosy, to nie rezygnuj z czapki, natomiast po wejściu do pomieszczenia spryskaj pasma mgiełką wodną lub olejkiem – zapobiegnie to ich elektryzowaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.