Wydajesz fortunę na manicure, a i tak masz brzydkie paznokcie? Pewnie popełniasz te błędy!

Krzysztof Jagielski
04.11.2019

Zadbane paznokcie są naturalnym atutem kobiecej urody. Wiadomo jednak, że w natłoku codziennych obowiązków bardzo trudno jest nam utrzymać je w świetnej kondycji. Sięgamy po suplementy na wzmocnienie paznokci, regularnie odwiedzamy gabinet kosmetyczny, a mimo to nie zawsze jesteśmy zadowolone z wyglądu dłoni. Może to być spowodowane dość często popełniamy błędami w pielęgnacji paznokci. Sprawdź je w naszym poradniku.

Obgryzanie paznokci

To nie tylko nieelegancki nawyk, ale także główna przyczyna pogorszenia wyglądu paznokci. Co z tego, że przed chwilą manicurzystka wspięła się na wyżyny swoich umiejętności, skoro Ty krótko po powrocie z gabinetu do domu zaczynasz mimowolnie obgryzać paznokcie i skórki? Walcz z tym nałogiem (bo jest to nałóg) i zastanów się, co może wywoływać w Tobie potrzebę ogryzania. Być może funkcjonujesz w warunkach silnego stresu i  czas najwyższy wprowadzić w życiu daleko idące zmiany – np. zacząć uprawiać sport?

Stukanie paznokciami w blat

Robisz tak, prawda? To niby zupełnie niegroźne zachowanie, ale musisz wiedzieć, że ma ono bardzo negatywny wpływ na paznokcie. Stukanie paznokciami o twardą powierzchnię znacznie je osłabia i prowadzi do mikropęknięć, które z kolei powodują nierównomierny wzrost paznokci. Nie wspominając już o odpryskach lakieru.

Zbyt twarde klawisze klawiatury

To może być dla Ciebie zaskoczenie. Zwróć koniecznie uwagę na to, z jakiej klawiatury korzystasz na co dzień w biurze. Być może ma ona bardzo twarde klawisze stawiające duży opór. Na takiej klawiaturze wygodnie się pisze, ale jednocześnie odbywa się to kosztem stanu paznokci. Rozważ więc wymianę klawiatury na taką z miękkimi, prawie płaskimi klawiszami.

Piłowanie paznokci na mokro

Wiemy, że jest to wygodne, bo możesz piłować paznokcie np. podczas kąpieli w wannie i zaoszczędzić tym samym sporo czasu. Pamiętaj jednak, że używanie pilnika na mokre paznokcie bardzo im szkodzi, prowadzi do rozdwajania płytki i ogólnie osłabia strukturę. Lepiej więc poczekaj, aż dłonie porządnie wyschną. Twarde paznokcie łatwiej też się piłuje.

Zbyt długa kąpiel z zanurzonymi dłońmi

Zwróć na to uwagę. Jeśli często urządzasz sobie długie kąpiele w gorącej wodzie (zazdrościmy!), to przynajmniej staraj się trzymać dłonie nad powierzchnią wody. Dlaczego? Ponieważ długie moczenie paznokci im szkodzi, czego efektem jest ich rozdwajanie i podatność na pękanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.