Wygląd Twojej twarzy może zdradzić niedobory konkretnych witamin!

Maciej Piwowski
20.06.2018

Niedobory witamin prędzej czy później dadzą niepokojące odmiany. Dlatego bardzo ważne jest, abyś codziennie obserwowała swój organizm. Okazuje się, że jednym z najskuteczniejszych papierków lakmusowych stanu gospodarki witaminowej organizmu jest twarz. Robiąc codzienny makijaż koniecznie więc zwracaj uwagę na wygląd cery. Co powinno Cię zaniepokoić? Przeczytasz o tym w naszym poradniku.

Bladość cery

Jeśli z natury nie jesteś typem albinoski, to nagłe wystąpienie widocznej bladości cery na pewno świadczy o jakichś niedoborach w organizmie. Zwykle jest to objaw braku witamin z grupy B, witaminy A oraz C. Bladości może także towarzyszyć znaczne przesuszenie cery.

By uzupełnić niedobory tych witamin zacznij od zmiany diety. Włącz do niej więcej jaj, nasion słonecznika, orzechów, zielonych warzyw i owoców, czerwonej papryki, brokułów oraz kiwi. Jeśli pomimo tego sytuacja się nie poprawi w ciągu 2-3 tygodni, wykonaj badania krwi i udaj się z nimi do lekarza.

Pękające kąciki ust

Jest to bardzo charakterystyczny objaw niedoboru witamin z grupy B, a także żelaza i cynku. Możesz temu zaradzić zmieniając dietę na taką, która jest bogata w rośliny strączkowe, ryby morskie, suszone pomidory, jaja, orzeszki ziemne, czerwoną paprykę oraz podroby (szczególnie wątróbkę). Pamiętaj również o nawilżaniu ust – świetnie sprawdzą się tutaj roślinne pomadki czy choćby zwykła wazelina. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym.

Pryszcze

Jeśli wiek młodzieńczy masz już dawno za sobą, a nagle zauważyłaś, że stan Twojej cery znacznie się pogorszył, to może to świadczyć właśnie o niedoborach witamin. Szczególnie w grę wchodzi tutaj zbyt niski poziom witamin A oraz D. Zamiast sięgać po kosmetyki przeciwtrądzikowe, zacznij od zmiany diety, włączając do niej więcej marchwi, papryki, masła, włoskich orzechów, migdałów oraz ryb morskich – szczególnie łososia.

Podkrążone oczy

Nie zwiastują niczego dobrego, oczywiście jeśli nie jest to efekt nieprzespanej nocy. Podkrążone oczy najczęściej świadczą o niedoborach witaminy K oraz żelaza. Oba te składniki znajdziesz w takich produktach spożywczych, jak kapusta, mięso drobiowe, soczewica, brukselka, brokuły oraz natka pietruszki.

Jak widzisz pierwszym krokiem w walce o odzyskanie ładnego wyglądu cery, powinna być zmiana diety na taką, która jest bogata w wartościowe produkty spożywcze. O suplementacji możesz pomyśleć dopiero po wykonaniu badań krwi i skonsultowaniu ich z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie