Niedobory witamin prędzej czy później dadzą niepokojące odmiany. Dlatego bardzo ważne jest, abyś codziennie obserwowała swój organizm. Okazuje się, że jednym z najskuteczniejszych papierków lakmusowych stanu gospodarki witaminowej organizmu jest twarz. Robiąc codzienny makijaż koniecznie więc zwracaj uwagę na wygląd cery. Co powinno Cię zaniepokoić? Przeczytasz o tym w naszym poradniku.
Jeśli z natury nie jesteś typem albinoski, to nagłe wystąpienie widocznej bladości cery na pewno świadczy o jakichś niedoborach w organizmie. Zwykle jest to objaw braku witamin z grupy B, witaminy A oraz C. Bladości może także towarzyszyć znaczne przesuszenie cery.
By uzupełnić niedobory tych witamin zacznij od zmiany diety. Włącz do niej więcej jaj, nasion słonecznika, orzechów, zielonych warzyw i owoców, czerwonej papryki, brokułów oraz kiwi. Jeśli pomimo tego sytuacja się nie poprawi w ciągu 2-3 tygodni, wykonaj badania krwi i udaj się z nimi do lekarza.
Jest to bardzo charakterystyczny objaw niedoboru witamin z grupy B, a także żelaza i cynku. Możesz temu zaradzić zmieniając dietę na taką, która jest bogata w rośliny strączkowe, ryby morskie, suszone pomidory, jaja, orzeszki ziemne, czerwoną paprykę oraz podroby (szczególnie wątróbkę). Pamiętaj również o nawilżaniu ust – świetnie sprawdzą się tutaj roślinne pomadki czy choćby zwykła wazelina. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym.
Jeśli wiek młodzieńczy masz już dawno za sobą, a nagle zauważyłaś, że stan Twojej cery znacznie się pogorszył, to może to świadczyć właśnie o niedoborach witamin. Szczególnie w grę wchodzi tutaj zbyt niski poziom witamin A oraz D. Zamiast sięgać po kosmetyki przeciwtrądzikowe, zacznij od zmiany diety, włączając do niej więcej marchwi, papryki, masła, włoskich orzechów, migdałów oraz ryb morskich – szczególnie łososia.
Nie zwiastują niczego dobrego, oczywiście jeśli nie jest to efekt nieprzespanej nocy. Podkrążone oczy najczęściej świadczą o niedoborach witaminy K oraz żelaza. Oba te składniki znajdziesz w takich produktach spożywczych, jak kapusta, mięso drobiowe, soczewica, brukselka, brokuły oraz natka pietruszki.
Jak widzisz pierwszym krokiem w walce o odzyskanie ładnego wyglądu cery, powinna być zmiana diety na taką, która jest bogata w wartościowe produkty spożywcze. O suplementacji możesz pomyśleć dopiero po wykonaniu badań krwi i skonsultowaniu ich z lekarzem.