Co na ukąszenia owadów? Nie tylko środki z apteki

Krzysztof Jagielski
05.05.2022

Ukąszenia owadów potrafią zepsuć urlop czy relaks w przydomowym ogrodzie – zwłaszcza osobom, które bardzo źle na nie reagują. Jeśli po każdym ukąszeniu np. komara czy końskiej muchy na Twoim ciele od razu pojawia się wielki bąbel, to dobrze wiesz, o czym piszemy. Czy jednak znasz skuteczne sposoby na poradzenie sobie z ukąszeniami owadów? Te najlepsze opisujemy w naszym poradniku.

Spakuj te rzeczy do apteczki na wakacje

Wybierając się na urlop, czy to w Polsce, czy za granicą, zawsze warto mieć przy sobie popularne środki na ukąszenia owadów. Do apteczki spakuj więc wapno rozpuszczalne, które łagodzi reakcję alergiczna, żel na ukąszenia oraz lek histaminowy (może być np. loratadyna).

Co na swędzenie i obrzęk po ukąszeniu?

Tutaj pomocne będą wszelkie produkty w formie żelu lub maści, które są dostępne w każdej aptece. Tego typu preparaty zawierają substancje łagodzące podrażnienia, niwelujące obrzęk oraz działające przeciwświądowo. Można tutaj wymienić chociażby alantoinę, glicerynę, kamforę, mentol, pantenol czy aloes.

Sprawdź też domowe sposoby

Jeśli akurat nie masz przy sobie żadnego preparatu na ukąszenia owadów, a pojawił się obrzęk, świąd czy zaczerwienie skóry, to ratunkiem mogą być popularne domowe sposoby. W pierwszym odruchu warto przyłożyć w miejsce ukąszenia lód (np. zamrożone mięso), aby uśmierzyć ból.

Inne popularne domowe sposoby na ukąszenia owadów to:

  • Cebula – możesz przykładać przepołowioną cebulę lub posmarować miejsce ukąszenia sokiem z cebuli.
  • Ogórek – świeży ogórek potrafi zdziałać cuda, przede wszystkim działa łagodząco, dlatego warto przyłożyć plasterek ogórka do skóry w miejscu ukąszenia.
  • Liść białej kapusty – najlepiej młodej, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe (stosują ją np. młode mamy uskarżające się na bolące piersi). Przyłóż liść kapusty w miejsce ukąszenia i zostaw na kilka minut, a poczujesz ulgę.
  • Ocet – smarowanie miejsca ukąszenia octem jest bardzo skutecznym sposobem na przeciwdziałanie obrzękowi, szczególnie w przypadku ukąszeń komarów i much końskich.

Na ukąszenia owadów fajnie sprawdzają się również olejki eteryczne (np. lawendowy czy z drzewa herbacianego), które w odróżnieniu od wcześniej opisanych środków wydzielają przyjemny zapach oraz działają odstraszająco na różne latające zmory – chociażby na komary i meszki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.