Często miewasz migrenę? Sprawdź domowe sposoby na złagodzenie jej objawów!

Mariusz Siwko
15.05.2019

Migrena to wyjątkowo uciążliwa przypadłość, która – wbrew obiegowej opinii – nie jest zwykłym, łatwo przechodzącym bólem głowy. Przyczyną migreny mogą być chociażby zwyrodnienia kręgosłupa powodujące ucisk na nerwy. U niektórych osób napady migreny trwają i po kilka dni z rzędu, praktycznie uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Jeśli często miewasz migrenę i nie chcesz ratować się wyłącznie środkami przeciwbólowymi, przeczytaj nasz poradnik. Zdradzamy w nim domowe sposoby na złagodzenie tej dokuczliwej dolegliwości.

Wypij roztwór octu jabłkowego

Bardzo częstą przyczyną migreny jest odwodnienie organizmu. W takiej sytuacji pomoże właśnie ocet jabłkowy, który jest bogatym źródłem elektrolitów oraz wyrównuje pH organizmu. Dodaj jedną łyżeczkę octu jabłkowego do wody z miodem i wypij, gdy tylko poczujesz, że zbliża się migrena. Taki roztwór można też pić profilaktycznie, by zminimalizować częstotliwość napadów.

Relaksująca kąpiel

W tym sposobie nie ma nic odkrywczego, ale możesz zwiększyć skuteczność kąpieli poprzez dodanie do gorącej wody soli Epsom – jest ona bardzo bogatym źródłem minerałów, przede wszystkim magnezu. Kąpiel pozwoli Ci się odprężyć, a także rozluźni mięśnie, co będzie mieć pozytywny wpływ na cały organizm i odczuwalnie zmniejszy przejmujący ból.

Jedz migdały

Migdały to kaloryczna, ale jednocześnie zdrowa przekąska, która szczególnie dobrze sprawdza się w trakcie epizodów migrenowych. Migdały zawierają sporo salicyny, która stymuluje produkcję melatoniny – naturalnego środka uspokajającego i przeciwbólowego. Po zjedzeniu garści migdałów nie tylko poczujesz się lepiej, ale też łatwiej zaśniesz.

Inhalacje z mięty pieprzowej

Jeśli masz w domu inhalator, to możesz dodać do zbiorniczka kilkanaście kropel olejku eterycznego z mięty pieprzowej oraz odrobinę soli fizjologicznej. Wystarczy 5-10 minut inhalacji, by ból stał się znośny. Wszystko dzięki temu, że mięta pieprzowa wykazuje działanie relaksujące i przeciwbólowe. Jeśli nie masz inhalatora, możesz po prostu dodać olejek do gorącej wody, pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Alternatywą jest również dodanie olejku do kąpieli.

Herbatka ze złocienia Maruna

Złocień Maruna to jeden z najskuteczniejszych, naturalnych środków przeciwbólowych, co jest zasługą zawartego w ziole partenolidemu. Gdy dopadnie Cię migrena, po prostu zaparz sobie herbatkę ze złocienia, którą bez problemu kupisz w Internecie czy w sklepie z ekologiczną żywnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.