Czy tampon jest dobrze zaaplikowany

Mariusz Siwko
05.12.2019

Używanie tamponów przynosi wiele korzyści: zapewnia komfort ruchów, a także umożliwia uprawianie sportów w czasie miesiączki, takich jak chociażby pływanie. Ponadto, skutecznie chroni bieliznę i pościel przed poplamieniem. Dobrze zaaplikowany tampon nie przemieści się, co często zdarza się w przypadku podpaski. Używanie tamponów w wielu przypadkach pozwala zapomnieć o okresie nawet na kilka godzin! Mimo to, aplikacja tamponu, zwłaszcza po raz pierwszy w życiu, może wydawać się czymś skomplikowanym, a może nawet czymś niebezpiecznym. Na szczęście szybko można pozbyć się obaw. Wystarczy dostosować się do kilku wskazówek.

Jak włożyć tampon?

Po pierwsze, przed aplikacją tamponu należy zadbać o higienę i dokładnie umyć ręce. Następnie należy odpakować tampon ze specjalnej osłonki, a także rozwinąć znajdujący się na jego spodzie sznureczek - to dzięki niemu będzie można w szybki sposób tampon później wyciągnąć. Następnie należy za pomocą palca delikatnie włożyć tampon do wnętrza pochwy. W tym celu dobrze się rozluźnić - zaciskanie mięśni będzie tylko utrudniać aplikację. Aby ułatwić sobie tę sytuację, zaleca się rozchylenie ud, a włożenie tamponu będzie całkowicie bezbolesne. Choć na początku czynność aplikacji tamponu może być nieco dłuższa, z czasem ulegnie zautomatyzowaniu i będzie zajmować tylko chwilkę.

Czy tampon jest odpowiednio zaaplikowany?

Tampon, który został odpowiednio zaaplikowany powinien znaleźć się w środkowej części pochwy. Ponieważ jest to niezbyt unerwiona część pochwy, tampon na tej wysokości nie jest dla danej kobiety wyczuwalny. Podtrzymują do mięśnie dnia miednicy i mięśnie pochwy. Zdarza się jednak, że tampon został niedostatecznie głęboko zaaplikowany, przez co może on w ciągu dnia zmienić swoje położenie. Łatwo to zauważyć, gdyż tampon umieszczony za nisko wywołuje dyskomfort i utrudnia wykonywanie ruchów. Należy wówczas za pomocą palca delikatnie przesunąć go do góry.

Osoba dopiero ucząca się, jak używać tamponów, może mieć na początku opory z umieszczeniem go wystarczająco głęboko. Takie działanie sprawi, że tampon każdorazowo będzie osuwać się i delikatnie uwierać. Ma to jednak zaletę - dzięki temu dana osoba po krótkim czasie wyczuje odpowiednią głębokość, na której tampon powinien się znajdować. Z kolei komfort, jaki dają tampony sprawi, że szybko zapomni ona o swoich początkowych obawach.

Aplikacja tamponu nie jest sprawą skomplikowaną, choć początkowo może wywoływać lekki stres. Warto spróbować i przekonać się, jak bardzo tampony ułatwiają życie w trakcie menstruacji!

Więcej informacji znajdziesz na https://nastolatki.myob.pl/skad-mam-wiedziec-czy-tampon-jest-prawidlowo-zaaplikowany

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie